Saabs rörelseresultat under det första kvartalet ökade med 28 procent och uppgick till 1 191 miljoner kronor, vilket ska jämföras med 928 miljoner kronor under samma period i fjol. Rörelsemarginalen förbättrades till 8,4 procent, drivet av en stark försäljningsutvecklingen.
Orderingången ökade med nio procent och uppgick till drygt 18,5 miljarder kronor.
Försäljningen under kvartalet uppgick till drygt 14,1 miljarder kronor med en organisk tillväxt om 24 procent. "Samtliga affärsområden och Combitech visade försäljningstillväxt med starka bidrag från Aeronautics och Surveillance", skriver Saab.
Företaget har tidigare räknat med en organisk försäljningstillväxt på mellan 12 och 16 procent under innevarande år. Nu höjer koncernen prognosen till mellan 15 och 20 procent.
Saabs vd, Micael Johansson, säger i en intervju:
– Det är ett starkt första kvartal. Vi har en hög efterfrågan på våra produkter och en bra takt i våra verksamheter.
Vad driver utvecklingen?
– Vi har en stor orderstock och om vi kan leverera på den kommer företaget att växa. Vi ökar kapaciteten och får in fler anställda. Vi har många duktiga anställda som gör ett väldigt bra jobb, inte minst i Linköping. Takten ökar i verksamheten och då får vi ut mer tillväxt, säger Saabs vd och fortsätter:
– Vi har många initiativ på gång för att växa företaget. Det handlar om investeringar och anställning av mer personal.
I dag har Saab drygt 22 000 anställda och rekryteringsbehovet är stort – inte minst i Linköping.
Hur ser rekryteringsbehovet ut under innevarande år?
– Förra året växte vi netto med 2 500 personer. Under det första kvartalet i år växte vi med 725 anställda. Vi kommer att sluta det här året med över 2 000 nyanställningar. Det är det vi siktar på.
Går det att säga hur många som kommer anställas i Linköping?
– Vi har behov av mer personal både på flygsidan, Aeronautics, och inte minst inom Dynamics, som har väldigt mycket att göra. Vi gör investeringar i Linköping för att få ut fler rör till våra supportvapen. Linköping är ett område där vi definitivt kommer att växa. Men jag kan inte ge någon exakt siffra.
Räknar Saab med att den höga efterfrågan kommer att hålla i sig över flera år?
– Den kommer att öka kraftigt under den kommande tioårsperioden. Tillväxten kommer att fortsätta under lång tid, det är jag övertygad om.