– Mat är extra viktigt i äldreomsorgen. När man blir äldre försämras smaklökarna, man tappar aptiten och därmed hälsan. Undernäring är ett stort problem, säger Fredrik Lundén (M), vice ordförande i äldrenämnden.
I Linköpingsmoderaternas budgetförslag för 2018 finns förslag på förbättringar av kök och mat inom äldreomsorgen.
Förslaget innebär bland annat att avsätta resurser för att rusta upp köken på äldreboendena i Linköping.
– Vi föreslår att lägga fem miljoner kronor på att bygga om de befintliga köken som idag inte används till tillagning. Maten ska lagas på plats av riktiga kockar och inte vårdpersonalen som har annat att göra, säger Fredrik Lundén.
Ett av förslagen innebär att hyra in lokala kockar. Tomas Björklund är restaurang- och hotellchef på Landeryds Golfklubb och en potentiell samarbetspartner.
– Det skulle vara spännande att få vara med som inspirationskälla. Maten ligger mig varmt om hjärtat och man ska äta med alla sinnen. Presentation, färg och nyttigheter behöver inte kosta så mycket. Att göra det där sista är något man ofta glömmer, säger han.
– För många är måltiderna den stora händelsen på dagen. Vi har tidigare sett hur de boende klär upp sig för middagen. Att tillsätta levande ljus och servetter tar tre minuter, men gör en stor skillnad, säger Fredrik Lundén.
Även i hemtjänsten vill moderaterna se förbättringar. I tjänsten ingår leverans av färdiglagad mat. Fredrik Lundén vill ändra i regelverket så det blir möjligt för hemtjänstens personal att tillaga mat hemma hos de äldre.
– Många bor hemma med hemtjänst i flera år och får hjälp att ställa fram enklare måltider som smörgås och fil, men inte med att laga mat själva.
Moderaterna vill avsätta 300 000 kronor första året på att hyra in gästkockar och gästföreläsare.
– Vi vill samla in kockarna som lagar maten inom äldreomsorgen och ge dem inspiration för att starta upp processen. Sedan hoppas vi kunna växla upp, säger Fredrik Lundén.
Mikael Sanfridson (S) är ordförande i äldrenämnden. Han har inte hunnit titta på moderaternas förslag, men tror att det kan bli dyrt.
– Det finns ingen beräkning på vad det skulle kosta att rusta upp tillagningsköken, det blir i miljoner tror jag. Maten är jätteviktig, det är vi alla överens om. Vi tror att det är viktigt att involvera de äldre i matråd kopplade till servicehusen och börja diskutera matfrågan tillsammans med de äldre själva, säger han.