Corren har tidigare berättat om problemen med den vanligt förekommande lustgasen. Lustgas anses enligt forskare i stora mängder vara det största hotet mot jordens ozonlager, efter att freoner och haloner har slutat användas. I höga doser kan lustgas orsaka till exempel huvudvärk. Lustgas används i dag förtjänstfullt som smärtlindring för gravida vid förlossningar.
Anläggningen som köps in till US ska ta hand om patienternas utandningsluft. I dag andas gasen in via en mask för att minimera att luften försvinner rakt ut i rummet. Dock finns det risk att viss luft tränger igenom vilket inte bara är ett miljöproblem, utan även ett arbetsmiljöproblem.
Margareta Fransson på Regionrådet medger att doserna av lustgas går att skära ned.– Lustgas är ett bra verktyg för smärtlindring och inte farlig i den mängd som släpps ut nu. Men samtidigt går det att rena den ännu mer via den här anläggningen, säger Margareta Fransson.
Hon poängterar att beslutet från Regionstyrelsen är i linje med Region Östergötlands uttalade miljömål. Regionen har som mål att ha en klimatneutral organisation och region år 2020. Målet innebär att man aktivt jobbar för att minimera gifter och läckage.