Anledningen till varningen är att granbarkborrar skadat granar som därmed gör att träden står ostadigt. Kommunen har ännu inte hunnit med avverkningen.
– Det är ett område där vi har haft angrepp av granbarkborre och då är det en hel del döda träd, säger skogsförvaltare Thomas Weissenberg på Linköpings kommun, till Sveriges radio Östergötland.
– Då finns det en förhöjd risk att träddelar kan ramla ner, så därför ber vi allmänheten att undvika området.
Den tätortsnära Vidingsjöskogen är ett av Linköpings mest populära friluftsområden där många människor rör sig. Lappar med upplysning om risken för fallande träd och träddelar ska nu sitta uppe för att varna allmänheten.
Granbarkborrens härjningar har blivit ett växande problem sedan den varma och torra sommaren 2018 – och det har varit omfattande och återkommande angrepp inom kommunägda skogsområden i Linköping. Rydskogen har varit värst drabbad, men det har även varit angrepp i Vidingsjöskogen, Vallaskogen och Ullstämmaskogen.