Händelsen inträffade under natten till den 30 juli i år på en uteservering på Ågatan. Den 22-årige mannen hade sin första träff med en kvinna. Under natten kom dock kvinnan i samspråk med andra män som befann sig på krogen. Detta tycks 22-åringen ha haft svårt att acceptera.
Enligt chefsåklagare Eva Nemec Nordh ska 22-åringen ha slagit sönder ett glas som han visade upp för en av männen som pratat med kvinnan. 22-åringen ska därefter ha utbrustit: "Du ska inte prata med min tjej". Dessutom ska 22-åringen ha sagt att han hade kontakter med personer som tillhör ett kriminellt gäng.
Situationen lugnade snart ner sig. Senare under samma natt ska dock 22-åringen ha blivit våldsam mot en annan man som pratat med kvinnan. Enligt åklagaren gick 22-åringen till angrepp mot mannen genom att skära honom på kinden och i halsen med ett krossat glas. Mannen tillfogades en allvarlig skada som var potentiellt livsfarlig.
Polis larmades till platsen och det visade sig snart att 22-åringen hade låst in sig på en toalett på krogen. När polisen grep honom hade han skador på sina händer.
22-åringen har nu åtalats för såväl olaga hot som försök till mord, alternativt grov misshandel. I förhör har han visserligen medgivit att han höll i glasskärvor när han utdelade slag. Han hävdar dock att detta skedde i nödvärn.
– Alltså det är egentligen jag som utsatts för brott, säger den åtalade i förhör.
22-åringen sitter häktad i väntan på rättegång.