Den 1 februari tog Lilja assistans över ansvaret att hjälpa Linköpingsbor som har rätt till personlig assistans.
Tidigare har Linköpings kommun haft en nattpatrull och över 100 personliga assistenter. De har till exempel åkt hem till personer som behöver hjälp med toalettbesök och att vända sig på natten.
Ofta hamnar de svåraste uppdragen hos kommunen, eftersom det krävs mycket personal under hela dygnet, och andra assistansbolag har rätt att tacka nej för att det inte blir lönsamt.
Nu ligger kommunens assistansuppdrag alltså på ett bolag: Lilja assistans.
Efter Correns granskning (se faktarutan) har flera oppositionspolitiker reagerat.
– Det borde ringt varningsklockor när bara ett bolag lämnade anbud och ett annat bolag menar att det är svårt att få lönsamhet i uppdraget, säger Susanna Kellgren Lundberg (L) som tänker lyfta frågan i kommunfullmäktige.
Vänsterpartiets gruppledare Sofia Frithioff frågade nyligen kommunalrådet Annika Krutzén om hur upphandlingen gått till.
– Det borde ha varit självklart för kommunen att säga nej till Lilja assistans anbud.
Jan Myhrman, från Linköpingslistan, anser att det var en allvarlig varningssignal att Lilja assistans ägare på kort tid startade fem nya assistansbolag och sålde dem vidare bara fyra månader efter att hon fått tillstånd att bedriva assistans.
– Jag har svårt att se att ett nystartat assistansbolag med ett fåtal kunder behöver ha fem bolag för att växa. Det finns bara en anledning: Göra snabba pengar.
Även om det inte är olagligt är det moraliskt fel, anser Jan Myhrman.
– Eftersom kommunen har som mål att arbeta bort välfärdsbrott är det extra viktigt att vara noggrann i upphandlingen. Jag är tveksam till att det har skett i detta fall, säger han.
Lilja assistans ägare Jenny Larsson ger en annan bild. Enligt henne var tanken inte att sälja bolagen utan hon sålde de fem assistansbolagen för att hon blev kontaktad av en ”väletablerad företagsmäklare med mångårig erfarenhet”.
”Att jag har fått betalt för mina bolagsförsäljningar och att det har varit positivt för vår expansion är ingen hemlighet. Jag har absolut ingenting att dölja och jag har inte på något vis agerat på ett sätt som går utanför rådande regelverk”, skriver Jenny Larsson i ett mejl till Corren.
Corren har upprepade gånger under mer än en månad försökt få en intervju med Jenny Larsson, men hon vill varken träffas eller prata på telefon.
Varför fortsatte upphandlingen trots att både tjänstemän och politiker reagerade? Jan Myhrman tror det beror på att det fanns ett starkt politiskt tryck från de styrande partierna (S och M) att lägga ut assistansen på ett privat bolag.
– Det här skulle genomföras, för det var en del av besparingskravet på nämnden, säger han.
Lilja assistans uppdrag kallas ”basansvar”. Det innebär att bolaget med kort varsel ska kunna hoppa in och stötta andra assistansbolag vid akuta lägen, att Lilja assistans måste kunna hjälpa alla dygnet runt och inte får säga nej till svåra uppdrag.
Därför reagerar Jan Myhrman (LL) kraftigt när han hör att Lilja assistans just nu inte har någon nattpatrull mellan midnatt och fem på natten och att bolaget har uppmanat blivande kunder att istället ansöka om hemtjänst från kommunen på natten.
– Lilja assistans får ju 100 000 kronor extra i månaden för att klara basansvaret. Att man får ersättning för att utföra en service och sedan försöker slingra sig ur det är så lågt att jag inte finner ord, säger Jan Myhrman.
Jenny Larsson skriver i ett mejl:
”Lilja assistans har sedan övertagandet erbjudit patrull nattetid genom ett samarbete med ett lokalt assistansbolag. Vi har aldrig försökt slingra oss ur något och det är djupt beklagligt att det är bilden som målas upp av vår verksamhet.”
Lilja assistans ägare hävdar att bolaget har nattpatrull efter midnatt trots att hon sagt motsatsen till en blivande kund nyligen.
Sofia Frithioff (V) anser att ansvaret inte bara ligger på assistansbolaget utan även på kommunen som nyligen sänkte timersättningen till assistansbolagen.
– Det omöjliggör en hållbar ekonomi och därigenom rekrytering av personliga assistenter och i förlängningen dumpar man anställningsvillkoren för personliga assistenter, säger hon.