På skärtorsdagen och annandag påsk är det trångt på landets vägar. I snitt omkommer sju personer och drygt 260 skadas i påsktrafiken per år, enligt uppgifter till TT. Därför lägger polisen extra resurser för att försöka höja säkerheten på vägarna.
– Vi försöker satsa extra under resdagarna i anslutning till påsk och avslutningen av påsk med hastighets- och nykterhetskontroller, säger Lars-Jonney Jonsson, chef för trafikpolisen i Östergötland.
Förstärker JönköpingUnder påskhelgen kan det dock komma att vara tunt med poliser i länet eftersom en grupp från östgötapolisen åker till Jönköping och förstärker med anledning av Elmiamässan.
– Vi ska ju hjälpa varandra, men under en storhelg med begränsad skara så tar det på resurserna, säger Lars-Jonney Jonsson.
Hans budskap till trafikanterna är att ta det lugnt, vara nykter, utvilad, hålla avstånd och ta raster. Och framför allt att inte kolla allt för mycket på klockan.
– Jag vill påstå att det vanligaste felet man gör är att man har bestämt att man ska vara framme en viss tid. Då blir det ett stressmoment. Jag tror att det är bättre att man kommer när man kommer, och är det hinder någonstans så blir man inte uppjagad för det.
Övning på GotlandDen här veckan har motorcykelpoliser från Östergötland varit på Gotland för tre dagars "avrostning" i syfte att komma igång efter vinteruppehållet. Lars-Jonney Jonsson önskar att fler vårystra motorcyklister skulle vara lika nogranna som polisen.
– När säsongen drar igång så sker det ett antal olyckor med motorcyklar. En rekommendation är att känna på hur bromsarna funkar och inte bara damma av motorcykeln och åka som vanligt. Efter en vinter är man alltid lite ringrostig oavsett hur mycket man har åkt tidigare.