Passagerarrekord på flygplatsen

Linköping city airport slår gång efter annan nytt passagerarrekord. Förra året passerades "den magiska gränsen" 150 000 resenärer.

Camilla Lejon, vd på Linköping city airport.

Camilla Lejon, vd på Linköping city airport.

Foto: Peter Jigerström

Linköping2015-01-14 08:46

Det är en ökning med 30 procent jämfört med år 2013, enligt det kommunala bolaget.

– Det är fantastiskt roligt att fler och fler, både affärsresenärer och privatresenärer, upptäcker hur bekvämt och smidigt det är att flyga från Linköping, säger Camilla Lejon, vd på Linköping city airport.

En förklaring uppges vara att SAS under våren började trafikera flygplatsen plus att KLM fortsätter att växa.

Camilla Lejon berättar att människor i regionen nu verkar ha insett att de når hela världen från flygplatsen efter en mellanlandning i Köpenhamn eller Amsterdam.

Även kommunstyrelsens ordförande Lena Micko (S) är nöjd.

– Det är positivt för både Linköping och regionen att det finns så god tillgång till förbindelser ut i världen genom flygplatsen. Det är ett tecken på att staden växer som knutpunkt för kommunikationer och det bådar gott inför stadens framtida utveckling, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!