Här kan du förtidsrösta i Linköping

Den 11 september är det val, men redan på onsdag går det att förtidsrösta. 2018 lades nästan varannan röst före valdagen.

Förtidsröstningen inleds på onsdag. 17 lokaler i Linköping hålls öppna för röstmottagning.

Förtidsröstningen inleds på onsdag. 17 lokaler i Linköping hålls öppna för röstmottagning.

Foto: Hanna Franzén/TT

Linköping2022-08-21 11:00

Allt fler väljer att förtidsrösta i stället för att gå till sin vallokal på valdagen. Drygt 2,9 miljoner svenskar gjorde så vid det förra valet, 44,5 procent av de röstande.

För att förtidsrösta behöver du ha med dig ditt röstkort. Det skickas ut med posten och alla bör enligt valmyndigheten ha fått det senast på onsdag. Id-kort krävs också, alternativt att någon med id-kort intygar din identitet.  

I Linköping är det möjligt att förtidsrösta på dessa 17 platser från och med 24 augusti till och med 11 september:

Agora, Skäggetorps Centrum.

Arbis, Repslagaregatan 30.

Ekholmens centrum, utanför Ica Signalen.

Harvestadsskolans matsal.

Huvudbiblioteket.

Konsert och kongress.

Linköpings universitet, Campus Valla, HusETT bakom A-huset.

Ljungsbro bibliotek.

Malmslätts bibliotek.

Nya Munken, Johannelund.

Skylten, Södra Oskarsgatan 3B.

Stureforshallen.

UngPuls Berga, Herrgårdsgatan 1.

UngPuls Ryd, Mårdtorpsgatan 25.

Vikingstad skolas gymnastiksal.

Åkerbogården, Linghem.

Änggårdsskolans gymnastiksal, Lambohov.

Utöver de allmänna lokalerna för förtidsröstning går det att rösta på vårdboenden och servicehus. De röstningslokalerna är främst avsedda för boende, anhöriga och personal.

Skulle du ångra din förhandsröstning går det faktiskt att åtgärda. Då får du gå till din vallokal på valdagen 11 september och rösta en andra gång. Dina förhandsröster ogiltigförklaras då.

Mer information om valet och hur man röstar finns på valmyndighetens hemsida, val.se.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!