Nytt samarbete ger charterresor från Linköping

Nu går det att beställa charterresor till Spanien och Portugal med flyg från Linköping alla dagar i veckan. Satsningen innebär dock inte fler avgångar från Linköpings flygplats.

Även om satsningen på paketresor inte innebär fler avgångar från Linköping ser Camilla Lejon, vd för Linköping City Airport, positiva effekter även för flygplatsen.

Även om satsningen på paketresor inte innebär fler avgångar från Linköping ser Camilla Lejon, vd för Linköping City Airport, positiva effekter även för flygplatsen.

Foto: Victor Bomgren

Linköping2023-09-19 15:00

Det är researrangören Apollo som inlett ett samarbete med nederländska flygbolaget KLM och erbjuder resor till nio destinationer längs Costa del Sol på spanska fastlandet samt sex i Portugal, bland dem Lissabon och Algarve.

undefined
I ett samarbete med KLM erbjuder Apollo charter- och paketresor till Spanien och Portugal från Linköping. Närmast tillgängliga och bokningsbara resa är nu på söndag.

Paketresorna innebär reguljärt flyg med de plan som finns i dag från Linköping, med mellanlandning och omslussning till olika slutdestinationer på Schiphol i Amsterdam.

Olägenheten att behöva byta flyg hoppas Apollo kunna kompensera med bättre flexibilitet för resenärerna som ges fler valmöjligheter.

"Medan traditionella charterresor vanligtvis har en avresedag i veckan och en fast reslängd på antingen 7 eller 14 dagar, kan du här resa vilken dag som helst i veckan och välja mellan olika reslängder", säger Apollos pressansvariga Martina Krantz i ett pressmeddelande.

Sedan tidigare har också researrangören TUI liknande erbjudanden i samarbete med KLM med flyg från Linköping.

I dag har KLM tre avgångar dagligen på vardagarna och två på helgerna från Linköping till Amsterdam. 

– Men KLM sätter in en extra avgång sista oktober så att det blir tre avgångar på söndagar också. Det innebär ungefär 8 000 fler flygstolar per år, säger Camilla Lejon, vd för Linköping City Airport.

undefined
Även om satsningen på paketresor inte innebär fler avgångar från Linköping ser Camilla Lejon, vd för Linköping City Airport, positiva effekter även för flygplatsen.

Även om chartersatsningen i sig inte innebär fler avgångar hoppas Lejon att den ska ge flygplatsen än mer luft under vingarna framöver.

– Det är framför allt bra för resenärerna som själva kan packa ihop sin charter- eller paketresa. Samtidigt ökar troligtvis efterfrågan på biljetter och det är naturligtvis en fördel för oss om det är ett högt biljettryck när man diskuterar med flygbolag om fler avgångar, säger Lejon, som kan se tillbaka på en bra flygsommar.

– Vi har aldrig haft så hög beläggning under juli som vi hade i år – inte ens före pandemin. Närmare 10 000 resenärer och en väldigt hög kabinfaktor. Det var i stort sett fullbokat på varje flygplan. 

Samtidigt som KLM plussar på en söndagsavgång går Linköping och skidturister miste om möjligheten att flyga från Linköping till Andorra – något de kunde I vintras.

– Vi har inte Andorra kommande vinter eftersom Quality Travel endast kommer att flyga från storflygplatser då. Men diskussioner pågår med flera operatörer. Det är en lång process men vi ser ett ökat intresse för Linköping City Airport, säger Camilla Lejon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!