Nytt rekord för Corren.se

Aldrig tidigare har så många besökt Correns webbsajt som förra veckan.

Foto:

Linköping2014-04-14 14:33

Det var inte bara ett rekord som slogs. Alla tre tidigare rekord för sajten; besök, unika besök och sidvisningar flög all världens väg när statistiken för den gånga veckan kom på måndagen.

- Det är fantastiskt roligt och ett betyg på att vårt nyhetsarbete uppskattas, säger nyhetschefen Nils Olauson.

I och med rekordet så sprängde sajten en drömgräns. För första gången någonsin så gjordes det över 200 000 unika besök. Ytterligare två rekord slogs då det gjordes 640 371 besök och 1 562 977 sidvisningar.

- Vi har haft en mycket nyhetsintensiv vår och har under en längre tid haft höga besökssiffror. Vi har gjort en mycket uppskattad granskning av de kriminella gängen i Östergötland och dessutom hårdbevakat oroligheterna i vissa stadsdelar i Linköping. Bland det som i övrigt dragit hög trafik kan nämnas hockeyslutspelet med LHC och i helgen den tragiska dödsolyckan i Skänninge då en ung kvinna omkom, säger Olauson.

Rekord blev det också för m.corren.se som hade 62 283 unika besökare. Mobilsajten som kom i en ny och uppdaterad version för bara någon vecka har tagits emot väl. Tillsammans med webbsajten gjordes det över två miljoner sidvisningar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om