Förundersökning om misshandel i simhallen läggs ner

Polisen har valt att lägga ner sin förundersökning i fallet där en man misstänktes ha misshandlat en nioårig pojke i simhallen.

Händelsen inträffade på eftermiddagen 26 september.

Händelsen inträffade på eftermiddagen 26 september.

Foto: Victor Bomgren

Linköping2021-10-17 19:00

På eftermiddagen 26 september larmades polis till simhallen i Linköping efter ett larm om ett bråk. På platsen skrevs en polisanmälan där en man i 55-årsåldern misstänktes ha misshandlat en nioårig pojke.

Några dagar efter händelsen pratade vi med pojken och hans pappa om händelsen. Pojken beskrev då hur mannen greppat tag i hans nacke och lyft upp honom.

– Han sa att jag skulle följa med honom till personalen. När han släppte sprang jag därifrån. Det var läskigt.

Pojken beskrev då också att han känt sig orolig efter händelsen och haft svårt att sova.

undefined
Pojken och hans pappa vill inte ha med sitt namn och bild i tidningen.

Polisens förundersökningsledare Martin Hedberg har nu valt att lägga ner förundersökningen då det inte längre finns några brottsmisstankar mot den 55-åriga mannen.

– Efter att ha läst igenom utredningen så har jag bedömt det som att mannen inte haft för avsikt att skada den här pojken, säger Martin Hedberg.

Enligt förundersökningen, som backas upp av vittnesuppgifter, har den nioåriga pojken hoppat ner i en bassäng från en plats där man inte ska hoppa. Han ska då ha landat väldigt nära den 55-årige mannen och hans son.

– Mannen har då blivit rädd och chockad över att hans son varit nära på att få pojken i huvudet, han har då tagit tag i det hoppande barnet i syfte att ta med honom till personalen för att förklara att han inte får göra så.

– Att han blir rädd och vill ta upp pojken ur vattnet för att tillkalla personalen kan vara en fullt rimlig reaktion.

Har han visat någon ånger för att han eventuellt varit för brysk?

– I samtal med mig så har han sagt att han blev rädd och att det kanske var olämpligt att ta tag i pojken, men att det inte var i syfte att skada honom.

undefined
Pojkens pappa säger att han förstår att mannen blev rädd men att han gjorde fel som tog tag i pojken.

Pojkens pappa är missnöjd över att fallet har lagts ner och ska försöka överklaga.

– Personalen sa att de sett hur han lyfte upp min son. Han fick märken på nacken efteråt. 

Men du förstår att mannen blev rädd och reagerade på det?

– Ja, men man kan inte göra så här mot barn. Det här är en vuxen man mot en liten pojke, en pojke kan göra fel men då får man inte göra fel tillbaka. Han kunde ha sagt till honom och gått till personalen, inte försökt fixa problemet själv. 

Hur mår din son idag?

– Han mår bättre, men han pratar fortfarande inte så mycket efter det som hände.

Har ni varit tillbaka i simhallen?

– Ja, vi var där förra veckan. Då har jag haft koll på honom hela tiden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!