Nya Majahuset invigt med sång

Majahuset – den nya förskolan vid Folkets park i Linköping – invigdes med sång och massor med bananer på torsdagseftermiddagen.

Invigning av Majahuset. Barn och föräldrar var inbjudna till  invigningen som skedde i småruggigt väder.

Invigning av Majahuset. Barn och föräldrar var inbjudna till invigningen som skedde i småruggigt väder.

Foto: Tord Olsson

LINKÖPING2014-11-20 20:30

Det röda och grå tvåvåningshuset började användas i slutet på augusti. Idag är ett 80-tal barn inskrivna och till mars räknar förskolechef Lotta Jakobsson att alla 120 platserna är fyllda.

– Vi har täckt in behovet för Tornhagen, så nu tar vi in barn från andra delar av Linköping, säger hon.

Huset med 1 623 kvadratmeter invändig yta tar upp en stor del av tomten på knappt 3 000 kvadratmeter. Först i slutet av oktober har utemiljön kunnat göras klar, så därför sker invigningen först nu.

– Utemiljön känns inte för liten och vi är mycket nöjda med huset, det fungerar jättebra, säger hon.

35 miljoner

Lejonfastigheter har lagt 35 miljoner på att bygga förskolan, som kommunen nu hyr för cirka 2,4 miljoner kronor per år. Huset har sex avdelningar och kan med tiden ändras om till skola.

– Huset är stort och välplanerat, så efter nyår startar vi ett liknande bygge vid Vreta klosters skola, säger Lejonfastigheters projektledare Andreas Widgren.

Självklart namn

Majahuset har sitt namn efter barnboken Majas Alfabet, men ligger också nära Majgatan och sedan tidigare ingår den mobila enheten Majas buss med 20 platser i förskolan.

– Därför tycker vi att namnet är självklart, säger Lotta Jakobsson.

Enligt kommunens planering ska 350 nya förskoleplatser byggas årligen framöver för att täcka behovet.

– Det är inte pengar som saknas. Vi bygger ut så snabbt det bara går, säger Catharina Rosencrantz (M), avgående ordförande i barn- och ungdomsnämnden och en av invigarna av Majahuset.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om