Nu öppnar Tinnis

Linköpings vattenspegel har öppnat för sommaren. Badet har funnits där sedan 1938.

Jasmina Omanovska gillar bassängen och avverkar längder efter längder här.

Jasmina Omanovska gillar bassängen och avverkar längder efter längder här.

Foto: Jeppe Gustafsson

Linköping2014-06-02 16:30

– Det är så smidigt att kunna ta sig hit. Det ligger nära och barnen tycker om att vara här, säger Simon Wetterhäll som är där tillsammans med dottern Saga och Isabella Björkman och hennes två barn Tilde och Tuva.

De uppskattar att vattnet är tempererat, inte bara i bassängen utan också i den stora, konstgjorda badsjön.

Och Tilde gillar rutschkanan på barnsidan.

– Men den är lite för läskig, tycker hon.

I bassängen avverkar Jasmina Omanovska längder.

– Det här är ett väldigt bra bad. Det är jätteviktigt med ett bra utomhusbad inne i Linköping, säger hon mellan simtagen.

Nytt för i år i Tinnerbäcksbadet att man har arrangerat en 900 meter lång bana för terränglöpning i grönskan runt badet. Dessutom arrangerar man ett antal olika gruppträningspass utomhus vid badet, bland annat zumba.

Däremot kommer inte Äventyrsbadet inomhus att vara öppet i år, på grund av renoveringar.

– Just nu vet vi bara att vi inte kan ha dubbelöppet. Äventyrsbadet öppnar igen i augusti, säger Anita Altsjö, platschef på simhallen.

Hon räknar med minst nära 2 000 besökare om dagen i sommar, beroende på väder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om