Indelningskommittén har regeringens uppdrag att föreslå en ny regionindelning. Tidigare har kommittén presenterat en karta där Småland, Öland och Östergötland bildar en region och igår spreds ryktet i flera medier att Kalmar blir residensstad i den nya regionen. Kalmars kommunalråd Johan Persson (s) gick ut och pratade om hundratals nya jobb till Kalmar.
Men kommittén tillbakavisar ryktet med kraft.
– Jag vill vara väldigt tydlig med att det inte finns ett sådant förslag från vår sida. vad som hänt är att vi träffat samrådsgruppen med politiker från regionen politiker. Då gjorde vi ett rent tankeexperiment för att få igång en diskussion, säger Barbro Holmberg som är ordförande i indelningskommittén.
Vill sprida gracerna
Tankeexperimentet gick ut på att sjukvårdsförvaltningen hamnar i Linköping, regionparlamentet i Växjö, regionala utvecklingsfrågor i Jönköping och regionstyrelsen (dagens länsstyrelser) i Kalmar, som därmed skulle bli residensstad.
– Vi gjorde det här inspelet bara för att visa att allt inte måste hamna på samma ställe, att det går att sprida gracerna. Vi kallar det flerkärnighet, säger Barbro Holmberg.
Enligt Barbro Holmberg verkar det finnas en relativt stor enighet i att det är en bra idé att inte samla alla regionala funktioner på ett ställe.
– Men i vilka orter olika funktioner ska hamna är en fråga som regionens politiker får diskutera sig fram till. Indelningskommittén träffar samrådsgruppen igen i mitten av maj och innan dess kommer frågorna att diskuteras och förankras i partierna.
"Bara ett inspel"
Kommitténs vice ordförande Kent Johansson var den som gjorde tankeexperimentet. Han säger så här om hur han resonerade:
– Linköping har ju universitetssjukhuset så det kan vara naturligt att förlägga sjukvårdsfrågorna dit. Jönköping har en del statliga verk. Växjö och Kalmar har inget sådant, därför kändes det naturligt att lyfta fram dem i det här tankeexemplet. Men det var absolut inget förslag från min sida, bara ett inspel för diskussion.
Kent Johansson vill avdramatisera frågan om residensstad.
– Det kommer att finnas ett Regionens Hus i alla områden dit invånarna kan vända sig och den nya regionstyrelsen kommer att ha verksamheter på många olika ställen. Ungefär som i Västra Götaland och Skåne där de har fördelat uppgifterna till flera olika kommuner.
Ny storregion 2019
I slutet av juni ska kommittén lägga fram sitt förslag och i det kommer både regionindelning och residensstad att finnas med. Den nya regionen skulle då kunna bli verklighet 2019.
– Om regionen vill det. Det finns också ett långsammare spår där regionen bildas 2023. Men det lutar mot 2019, politikerna vill inte hamna i ett sorts limbo i fyra år, säger Barbro Holmberg.