Organisationen Missing People är uppbyggd av frivilliga som ställer upp att leta när en människa har försvunnit. Sedan starten i Östergötland har man genomfört en rad sökningar, företrädesvis på land.
– Men många försvinnanden är förknippade med vatten, därför behöver vi frivilliga som kan söka även under vattnet, säger Rolf Mudde Atterling på Missing People.
Att söka i vattenDet nybildade dykarteamet kommer att utbildas genom en kurs inriktad på hur man söker efter en människa i vatten. Kursen hålls i Stockholm, Göteborg och Söderköping och riktar sig mot frivilliga som redan är dykare. Att man valde Söderköping beror främst på att man geografiskt ville sprida ut kompetensen.
– Dessutom finns det ju mycket vatten i Östergötland, säger Rolf Mudde Atterling.
Det nybildade dykarteamet kommer inledningsvis att bestå av fem frivilliga dykare från Östergötland.