Maten har blivit billigare

Det skiljer nästan 360 kronor mellan billigaste och dyraste matkorgen i Linköpingsbutikerna. Uppstickaren Willys i Ikanohuset på Tornby håller vad man lovar, nämligen att vara billigast i stan. Matkorgen var 13 procent billigare än medelkassen. Ladda ner hela undersökningen som pdf längst ner i artikeln.

Sofie Karlsson med barnen Felicia och Ellenor från Borensberg storhandlar på Willys. -- Här är det billigast, konstaterar Sofie Karlsson. Bild: CHRISTIAN ÖRNBERG

Sofie Karlsson med barnen Felicia och Ellenor från Borensberg storhandlar på Willys. -- Här är det billigast, konstaterar Sofie Karlsson. Bild: CHRISTIAN ÖRNBERG

Foto:

LINKÖPING2002-12-03 06:42

Corren Konsument har granskat matpriser i åtta butiker i Linköping. Lågpriskedjan Willys som börjat ta över Matexbutiker är inte bara billigast när alla varor i kassen räknas in. Intressant är att en konsument som handlar märkesvaror, det vill säga varor som är identiskt lika i alla affär, kan spara drygt hundralappen jämfört med dyraste centrumbutiken Lucullus.

Men det är också förvånande att Matex, som vid tidigare prisjämförelser var en av de billigaste butikerna, ramlat ned till en fjärdeplats, efter Ica Maxi och Coop Forum på Tornby. Men striden om matkunderna är jämn i den här gruppen, och det handlar bara om drygt 30 kronors prisskillnad mellan den billigaste och dyraste butiken.

Inte billigast på allt

Willys prisstrategi är att vara billigast på den totala veckohandeln. Butikschefen Håkan Hall säger att det är omöjligt att vara billigast på allt.

-- Kunder har klagat över att vi har enskilda varor som är dyrare än i andra butiker. Men om kunden handlar en stor matkorg då är vi garanterat billigast.

Sedan den 11 november då Willys etablerades på Tornby har omsättningen fördubblats. Från starten fanns 15 anställda, men redan efter några dagar fick ett tiotal extrapersonal kallas in.

-- Kundintresset har överträffat alla våra förväntningar, och nu håller vi på att nyanställa personal, säger Håkan Hall.

Receptet på låga matpriser ligger annars i en liten personalstyrka, samt ingen eller liten marknadsföring och slopade rabatter.

Många storhandlar

De flesta kunder som besöker Willys på vardagarna storhandlar. Familjen Sofie Karlsson och Jens Ighe med barnen Ellenor och Felicia från Borensberg passade på att handla på Willys när de var inne i stan.

-- Det är andra gången som vi handlar här, och varorna är mycket billigare än i andra butiker, säger Sofie Karlsson, som är tjänstledig från Östenssons Livs i Borensberg för att studera till psykolog.

-- Eftersom jag jobbat i affär känner jag till branschen. Jag är nog ganska prismedveten, och vet ungefär vad varorna ska kosta. Jag har tidigare handlat på Matex, men nu lär det väl bli Willys.

Kvalitet syns inte

Matkorgen på Lucullus blev dyrast, vilket kanske inte är någon överraskning. Det är en centrumbutik med dyr lokalhyra och en påkostad kundservice, bland annat med manuell betjäning i chark-, fisk- och ostdisken. Dessutom erbjuds gratis hemkörning av matvaror när kunden handlar för 300 kronor eller mer. Kvalitet är tyvärr inte något som syns i pristabeller.

På Lucullus får pensionärer och studenter rabatt på matvarorna i två olika system. Pensionärer med Guldkort får 5 procents rabatt på onsdagar. Även studenter kan få samma rabatt med kort och stämpelsystem vid inköp av varor för 100 kronor och mer.

-- Jag är förvånad över att matkorgen på Hemköp är så pass mycket billigare, säger Tobias Beckne på Lucullus, när han får besked om resultatet.

Matkorgen på Hemköp i Åhlenshuset var nästan 125 kronor billigare än den på Lucullus. Men när prisjämförelsen gjordes, för övrigt samma dag som Lucullus besöktes, hade Hemköp flera varor med tillfälligt nedsatta priser.

Koll på priser

På Coop och Ica Maxi var matkorgen 136 respektive 123 kronor dyrare än hos Willys. När märkesvaror jämförs är prisskillnaden 21 respektive 17 kronor.

-- Vi har justerat ned en del priser efter att Willys öppnat. Och vi har kontroll på konkurrenternas prissättningar, både på Willys och Ica Maxi, säger Stefan Ögren på Coop.

Han säger att Coop inte förlorat kunder under de senaste veckorna genom Willys nyetablering på Tornby. Tvärtom.

-- Det är en fortsatt bra utveckling. Vi sätter ett index på maten, och det visar att tillväxten har varit 20 procent, säger han.

Ica Maxi stormarknad har märkt av den tuffare konkurrensen, och där sker ofta pris-justeringar av matvaror och andra varor.

-- Målsättningen är att ha så billiga priser som möjligt. Man får jobba hela tiden för att hänga med. Och det är betydligt tuffare nu än för några år sedan, säger Boo Andersson på Ica Maxi.

Medelpriset på Correns matkorg hamnade på 1 414,66 kronor. En kund som söker lägsta pris, det vill säga åker runt och köper den billigaste varan i respektive butik, får betala 1 167,41 kronor. Det är 66,52 kronor billigare än Willys matkasse.

Nästan samma priser

Hur mycket kostade då Correns matkorg för sex år sedan? Två-tre livsmedel i kassen är utbytta mot andra sedan dess, men annars är det samma varor.

Den dyraste gick på 1 607 kronor, och den billigaste kostade 1 196 kronor. Matpriserna har alltså inte förändrats speciellt mycket sedan januari 1996. Men då var det större prisskillnader mellan butikerna än vad det är i dag. Det visar att lågpriskedjor som etableras i ett område med närliggande butiker gynnar konsumenterna, eftersom konkurrenterna måste hänga på, med lägre priser som följd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!