Matbutiken sänker sina priser – på över 5 000 varor

Ica Maxi Linköping sänker nu priset på en fjärdedel av sitt sortiment. "Det är många, inte bara Ica-butiker, som skulle kunna sänka sina priser", säger chef Johan Vanselius.

"Ser man på riket så skulle man absolut kunna tänka sig att det är många, inte bara Ica-butiker, som skulle kunna sänka sina priser ännu mer", säger Johan Vanselius, chef på Ica maxi Linköping.

"Ser man på riket så skulle man absolut kunna tänka sig att det är många, inte bara Ica-butiker, som skulle kunna sänka sina priser ännu mer", säger Johan Vanselius, chef på Ica maxi Linköping.

Foto: Frida Glenning Ströberg

Linköping2024-01-30 13:00

Mejeri, bröd, frysvaror och kött är några exempel på vad som blir billigare. Totalt sänker Ica Maxi Linköping priset på 5 200 produkter, med sänkningar i alla varugrupper. Det är en fjärdedel av butikens sortiment.

Priserna ändrades sent söndag kväll och sänkningen är något som planerats för sedan en tid tillbaka, berättar chef Johan Vanselius.

– Nu är det januari, början på ett nytt år. Det finns lite framtidshopp för många konsumenter, men vikten av att erbjuda ett lågt pris är fortsatt väldigt stor faktor.

Likt andra matbutiker har Ica Maxi, i takt med inflationen, höjt sina priser under de senaste åren.

undefined
"Ser man på riket så skulle man absolut kunna tänka sig att det är många, inte bara Ica-butiker, som skulle kunna sänka sina priser ännu mer", säger Johan Vanselius, chef på Ica maxi Linköping.

Höjda matpriser har generellt sett bidragit till att kunder i större utsträckning väljer butik baserat på priser och fler söker sig till lågpriskedjorna. Enligt Johan Vanselius har ändrade köpvanor hos konsumenterna inte påverkat matvarubutikens beslut.

– Nej, egentligen inte. Priserna har blivit mycket viktigare i allmänhet, inte bara när det gäller mat, utan generellt är det så. Alla inom mat och restaurang värnar ännu mer om priset och därför är det viktigt för oss att vi sänker priserna nu när vi har möjlighet att göra det. 

Är det är ett sätt att behålla kunden?

– Ja, det kan man säga att det är. Men vi har ju ökat i antalet kunder det senaste året så det är framför allt att de som handlar hos oss ska känna sig trygga med ett lågt pris varje dag.

undefined
Det är bland annat flera kött- och mejeriprodukter som blir billigare, enligt Johan Vanselius.

De som haft bäst marginaler i Ica-koncernen har varit Ica Maxi-butikerna, hade ni inte kunnat göra den här typen av sänkning tidigare?

– Man får inte blanda ihop marginal och vinst heller, det är lite två olika begrepp. Men ja, ser man på riket så skulle man absolut kunna tänka sig att det är många, inte bara Ica-butiker, som skulle kunna sänka sina priser ännu mer. Vi har ju inte någon stor vinst och inte speciellt höga marginaler. Det är inte som att vi har ett överflöd som vi har sparat ihop, utan vi gör det här proaktivt för att kunna möta framtiden.

Förra veckan rapporterade DN om att Ica Sverige ska dela ut en miljard kronor till Ica-handlare runt om i landet för att möjliggöra prissänkningar. Beskedet har inte påverkat Ica Maxis beslut att sänka priserna på sitt sortiment, enligt Johan Vanselius.

– Vi fick reda på det efter att vi själva planerat för den här prissänkningen, så det kommer med all säkerhet rendera i fler prissänkningar över året.

Karta: ICA Maxi
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!