Ljusmanifestationen "Brinn för barnen" genomförs på ett tiotal orter i landet och i Linköping kommer kommunalråd Denisé Cassel (KD) att tala.
Det blir även sång av Louise Gylling, ett gemensamt tal för samtliga orterna som deltar i manifestationen samt ljuständning.
Ansvarig för manifestationen, och nationell samordnare för hela rörelsen, är Linköpingsbon Andreas Greén som engagerat sig i frågor som rör mänskliga rättigheter.
– Vi startade en Facebookgrupp för en tid sedan och ämnet väckte direkt stort intresse. Utgångspunkten var Esmaraldas tragiska öde, men sedan breddades engagemanget till även omfatta barn i andra utsatta situationer. Det finns mycket som är värt att belysa när det gäller unga individers besvärliga hemförhållanden.
Samlingen vid Stora torget 4 oktober äger rum med start klockan 17 och för att inte bryta mot de restriktioner som gäller med hänsyn till covid-19 kommer ett område med plats för max 50 personer att markeras ut.
– Normalt är det ganska mycket folk i rörelse vid den här tidpunkten och skulle det bli en större folksamling kommer vi att uppmana de som befinner sig utanför området att inte stå för nära varandra, säger Andreas Greén som hoppas att manifestationen kommer att bli ett återkommande arrangemang och att det växer med fler orter.
Förutom sång, tal och ljuständning kommer det att hållas en tyst minut.