Rättegångsthrillern "Störst av allt", som är baserad på Malin Persson Giolitos roman med samma titel, tar avstamp i en skolskjutning på en av Stockholms gymnasieskolor. Huvudmisstänkt för dådet är Maria "Maja" Norberg, som nio månader senare ställs inför rätta. Maja Norberg spelas av skådespelaren Hanna Ardéhn, som är inne på sitt fjärde år på psykologprogrammet på Linköpings universitet.
Inspelningen av serien pågick under hösten 2018 och Ardéhn berättar för Linköpings universitet att hon kombinerat studierna med inspelningen.
– Men det funkade eftersom det var en kortare period. De programansvariga och de ansvariga i kurserna har försökt hjälpa till så att det funkar. Jag är otroligt tacksam för att de har funnits där och hjälpt till så mycket, säger Hanna Ardéhn till Linköpings universitet.
Nu när serien lanserats har Ardéhn fortsatt pendlat mellan Linköping och Stockholm, med anledning av att serien lanserats samtidigt som hon studerar på universitetet. Till framtiden vill hon ta examen från utbildningen, för att sedan kombinera skådespeleriet med psykologin säger hon i universitetets intervju.
"Störst av allt", eller "Quicksand" som den heter på engelska, har släppts internationellt på plattformen Netflix och har hyllats i recensioner efter premiären. I serien medverkar även bland annat skådespelarna Felix Sandman och William Spetz.