Under tisdagsmorgonen drabbades Belgiens huvudstad Bryssel av flera explosioner. Dåden har tagit flera liv och staden är mer eller mindre stängd rapporterar flera olika nyhetskällor. LiU har utbyte med universitet i Belgien. Enligt dem befinner sig en student på utbyte i Bryssel.
– Det är en person som vi här inte fått reda på om universitetet fått kontakt med än, det är så mycket jag vet just nu, säger Mariethe Larsson, kommunikationsdirektör på LiU.
Linköpingsföretaget Saab har två kontor i Belgien varav ett är beläget i Bryssel. De bekräftar att de har personal på plats i Bryssel, men vill inte gå in närmare på hur de hanterar situationen.
– Man måste alltid ta i beaktning vad som sker ute i världen, men vi brukar generellt inte gå in på hur vi hanterar sådana här situationer, säger Sebastian Carlsson, presschef på Saab.