Förre Linköpingskrögaren lyckades ta sig ur Palestina

Ahmad Badran var i Palestina för att fira bröllop. Då anföll Hamas Israel, och han blev fast på Västbanken. Efter flera dagar har han nu lyckats ta sig över gränsen.

"Det ska bli skönt, det har varit jävligt läskigt. Jag hoppas jag hinner", säger Ahmad Badran som till slut lyckats ta sig över till Israel och hoppas hinna med ett flyg till Norge.

"Det ska bli skönt, det har varit jävligt läskigt. Jag hoppas jag hinner", säger Ahmad Badran som till slut lyckats ta sig över till Israel och hoppas hinna med ett flyg till Norge.

Foto: JOHNNY GUSTAVSSON

Linköping2023-10-11 16:00

– Jag har lyckats ta mig över till Israel!

Ahmad Badran sitter i en bil på väg till flygplatsen. De senaste dagarna har han befunnit sig på Västbanken, dit han åkt för att fira bröllop med släkten. Efter lördagen då terrorgruppen Hamas anföll Israel, både med raketer och på land, ändrades situationen drastiskt. Ahmad Badran blev fast i Palestina, och visste inte hur han skulle göra för att återvända till Sverige. Sonen och tv-profilen Samir Badran har berättat om sin pappas situation både i press och på sociala medier, och vädjat om hjälp. Men till slut hittade hans far ett sätt att ta sig ut på egen hand. Under onsdagseftermiddagen korsade han gränsen till Israel.

– Jag tog en taxi, en Israel-registrerad bil, berättar han.

Dagarna på Västbanken och i staden Tulkarm där han befunnit sig har varit påfrestande.

– Det är alltid nåt. Det var nån drönare igår och soldater sköt mot den, fruktansvärt.

Att ta sig in i Israel var krångligare än vanligt, men gick på det stora hela bra, säger den före detta Linköpingskrögaren. Under samtalet beskriver han hur han ser militärer runt omkring sig från sin bil.

– Det är mycket kontroller, väldigt mycket folk ska flyga, säger han.

– De är extra noga.

Själv ska han med ett norskt evakueringsflygplan, om allt går vägen. Från Norge tar han sig sedan vidare till Sverige. När vi når honom är det bara ett par timmar kvar tills planet lyfter.

– Det ska bli skönt, det har varit jävligt läskigt. Jag hoppas jag hinner.

Strax före klockan 16 svensk tid meddelade dock Samir Badran på Instagram att hans pappa inte får följa med det norska planet, och att han befinner sig i ett skyddsrum efter nya raketattacker mot Tel Avivs flygplats.

Texten kommer att uppdateras.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!