Linköpingskrog i konkurs – förlorade tuffa kampen

Restaurangen Matkultur i Mjärdevi har försatts i konkurs. "Det gick inte längre, covid-19 tog knäcken på oss", säger ägaren Marcus Andersson.

Krögaren Marcus Andersson, som nyligen tog över Wärdshuset i Gamla Linköping, har tvingats sätta sin andra restaurang, Matkultur, i konkurs.

Krögaren Marcus Andersson, som nyligen tog över Wärdshuset i Gamla Linköping, har tvingats sätta sin andra restaurang, Matkultur, i konkurs.

Foto: Pelle Johansson

Linköping2020-11-16 16:27

Marcus Andersson öppnade Matkultur för sex år sedan och upplevde fram till att covid-19 slog till med full kraft att rörelsen rullade på riktigt bra.

– Sedan kom det där viruset och ändrade på allt. Det fanns ingen annan utväg än att försätta verksamheten i konkurs, säger han och fortsätter:

– Många trodde kanske på en vändning efter sommaren, men plötsligt stod vi mitt i en andra våg. För min del blev det slutet med inställda bröllop, födelsedagsfester och avbokade julbord.

– Dessutom, de nya allmänna råden om att folk bör jobba hemifrån, innebar att jag tappade omkring 70 procent av mina lunchgäster. Ena dagen cirka 180 luncher, nästa kanske 60. Det är få som klarar ett så stort bortfall

Besvikelsen är stor, förklarar Andersson.

– Genom hårt och noggrant arbete lyckades vi bygga upp något riktigt bra. Det är klart att det svider. 

För nästan exakt en månad sedan tog Marcus Andersson över Wärdshuset i Gamla Linköping som tidigare i år, i mars, försattes i konkurs.

– Jag kommer att rikta allt fokus på den restaurangen nu. Planen var att öppna den 19 november, men det har blivit något försenat på grund av att vissa tillstånd inte är på plats ännu. Wärdshuset påverkas inte av konkursen av Matkultur. Det är två helt skilda bolag.

Hanna Ericson på Delphi advokatbyrå har utsetts till konkursförvaltare.

– Som läget är nu kommer jag att avveckla verksamheten. Situationen med covid-19 gör att det inte går att driva rörelsen vidare, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!