Kvinnomisshandlare gömde sig i garderob

Polisen letade efter en 28-årig man som skulle gripas för att ha misshandlat sin tidigare partner. Det visade sig att han hade gömt sig i en garderob.

Linköping2021-10-30 21:00

Den 13 september i år gick 28-åringen till våldsamt angrepp mot en kvinna som han tidigare haft en relation med. Han slog till kvinnan i ansiktet och tog ett stryptag på henne. 

När kvinnan lämnade bostaden följde 28-åringen efter henne ut på gatan och drog henne i håret. Ett vittne såg när mannen slog kvinnan i huvudet. Vittnet började skrika, vilket fick 28-åringen att springa från platsen. 28-åringen hade då passat på att stjäla brottsoffrets mobiltelefon.

Den 21 september skulle polisen gripa 28-åringen på en adress i Linköping. Poliserna gick in i bostaden och upptäckte snart att mannen hade gömt sig i en garderob. När poliserna tog ut honom från gömstället blev han aggressiv och hotade att skjuta en av poliserna med hennes eget tjänstevapen. 

28-åringen åtalades för misshandel, olaga hot, stöld samt hot mot tjänsteman. Under rättegången i Linköpings tingsrätt nekade han till brott. Mannens tidigare partner tonade ned händelsen. Domstolen konstaterar dock att kvinnan under förundersökningen lämnade detaljerade uppgifter om det våld och hot som hon utsattes för – och lägger de uppgifterna till grund för bedömningen. 

Slutsatsen är att 28-åringen, som är dömd tidigare för våldsbrott, har gjort sig skyldig till de åtalade gärningarna. Straffet blev fängelse i fyra månader. Han ska stanna i häktet i väntan på att domen vinner laga kraft. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!