Kvinna blev lurad på 395 500 kronor – två män döms

En kvinna blev lurad på 395 500 kronor. Nu har två män, som bägge är 21 år gamla, dömts för penningtvättsbrott.

Linköping2022-03-16 08:00

Den 23 september 2020 blev kvinnan uppringd från en person som utgav sig för att ringa från Brottsofferjouren. I själva verket var det en bedragare som ringde i syfte att komma åt kvinnans inloggningsuppgifter till hennes bank. Bedragaren kunde sedan föra över 395 500 kronor till andra konton. 

En del av pengarna från brottet, 72 500 kronor, hamnade på konton som tillhörde två 21-åringar från Östergötland.  Pengarna togs ut i bankomat eller fördes vidare till andra personer. 

De bägge 21-åringarna har nu dömts för penningtvättsbrott till villkorlig dom, respektive skyddstillsyn med samhällstjänst i 80 timmar. Duon ska även betala 72 500 kronor i skadestånd. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!