Kommunen på väg att ta över Stångebro

I snart tio år har ett kommunalt bolag köpt upp all mark de kommit åt runt Stångebro. Allt för att centrum ska växa över Stångån och för att det ska finnas plats för ett nytt resecentrum.

Foto:

LINKÖPING2016-03-12 08:00

Den mark som krävs för att kunna bygga ett nytt resecentrum öster om Stångån ska köpas in, dessutom all mark som krävs för att förvandla Kallerstad till en stadsdel med bostäder.

För att lösa detta rent praktiskt startades ett kommunalt bolag sommaren 2006. Det fick senare namnet Resecentrum Mark o Exploatering i Linköping AB, förkortat Resmex. Uppdraget kan verka enkelt. Bolaget ska köpa mark inom ett avgränsat område – det är inringat på en karta.

I praktiken är det svårare. Under de snart tio år som gått har bolaget köpt in sex av de sju villorna på Björngatan och en handfull handels- och industrifastigheter på Kallerstad.

– Det svåra är att hitta det jag kallar nycklar, alltså att förstå vilken situation de olika fastighetsägarna befinner sig i. Det handlar om att kunna göra affärerna när det är lämpligt. Dels vill vi behålla arbetstillfällen i Linköping dels att det blir förutsägbart för alla parter och då behövs det lite tid, konstaterar Johan Kristiansson. Han är vd för det kommunala Sankt Kors fastighets AB men har även uppdraget att sköta Resmex.

Det han kallar "lite tid" är tio års uppköp av mark och det är en av anledningarna till att Linköpingspolitikerna ogärna vill tänka om när det gäller var spåren ska dras och var ett nytt resecentrum ska ligga.

Kommunen har visserligen möjligheten att expropriera, vilket innebär att fastigheterna köps med tvång. Ersättningen ska då motsvara marknadsvärdet, men detta är ingen politiker speciellt sugen på.

– Exproprierar gör man när det inte finns några andra utvägar. Då väntar ju en rättslig process som kan dra ut på tiden och jag tror att kommunen generellt har mycket att vinna på att ha så mycket samsyn som möjligt med dem som äger marken, säger Elias Aguirre, kommunalråd i Linköping.

Resmex har sedan starten köpt ett tiotal fastigheter för sammanlagt 168 miljoner kronor. Varje köp finansieras genom ett lån från Linköpings stadshus AB. Ungefär tio fastigheter återstår att köpa innan Johan Kristiansson slutfört det uppdraget som resmex har.

– Vårt ägardirektiv är att vi ska köpa och förvalta till den dag som området behövs för exploatering och då ska kommunen ta över, men någon tidsgräns har vi egentligen inte, säger han.

Den senaste affären handlar om fastigheten Pedalen 3, det är den där däckverkstaden Euromaster/Ahlbergs hyr. Affären är ännu inte slutförd, men enligt båda parter är de överens.

De villor på Björngatan som Resmex redan köpt hyrs under väntetiden ut av Stångåstaden. På den gatan återstår en villa att köpa, men enligt Johan Kristiansson finns en pågående dialog med ägarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!