Kommunens LSS-boende stängs av IVO

Det är förenligt med "fara för liv och hälsa" att bo på ett av kommunens LSS-boende. Det konstaterar IVO och stänger boendet.

Linköping2023-04-05 11:21

IVO:s beslut rör barn- och ungdomsboendet Pysslingen i Ljungsbro. Boendet är tänkt för 3–6 ungdomar. Men i dag bor bara en minderårig person på boendet. 

Ungdomen, som är i övre tonåren, har bott på Pysslingen sedan sista augusti 2020. 

Beslutet från IVO kom 20 mars och innebar egentligen en omedelbar stängning. Men boendet fick skälig tid för att verkställa beslutet. Verksamheten stänger definitivt 11 april.

I beslutet skriver IVO att Pysslingen under lång tid har brustit i tillsyn- och uppsiktsansvar. Man skriver att det har förekommit, och fortfarande förekommer, missförhållanden som innebär fara för enskilds liv, hälsa eller personlig säkerhet i övrigt.

Ungdomen som bor på boendet har komplexa behov och IVO skriver att det inte finns anledning att betvivla att funktionsnedsättning och ett utåtagerande beteende har inneburit stora utmaningar för boendet. Men det fråntar inte boendet från ansvar.

Enligt IVO har Social- och omsorgsnämnden, redovisat åtgärder. Men bedömningen är att dessa inte räckt till.

Totalt görs bedömningen att det inte längre finns några mindre ingripande åtgärder som är aktuella för att säkra tryggheten för personen på boendet. Därmed är förutsättningarna uppfyllda för att förbjuda verksamhet vid Pysslingens barn- och ungdomsboende.

I bedömningen framgår att en svårighet har varit att ungdomen ofta avviker från boendet och därmed utsätter sig för fara, bland annat för att bli påkörd eller utnyttjad. Vid något tillfälle uppmärksammade en privatperson, vid 05 på morgonen, den unga personen som då var flera kilometer från sitt hem/boende. Hen hade inga ytterkläder och var kraftigt nedkyld och fördes med ambulans till barnakuten. Personalen hade försökt följa efter men misslyckats.

Ulla Salmela Trosell, chef för barn och unga vid Social-omsorgsförvaltningen håller med om att IVO:s kritik är mycket allvarlig.

– Det har varit en komplex situation. Vi har jobbat med olika åtgärder för att förbättra situationen och för att det ska bli tryggt för alla parter. Lagstiftningen sätter också gränser för vilka begränsningsåtgärder man får vidta. 

Vad som händer med personen efter 11 april kan hon inte uttala sig om.

– Vi stänger verksamheten och då måste vi ha en lösning för den här personen, det är vårt uppdrag.

Vad som händer med lokalerna där Pysslingen varit inhyst är i nuläget oklart, mer än att en planerad utbyggnad nu är stoppad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!