KLM sätter in större flygplan – kan ta 132 passagerare

Flygbolaget KLM har satt in ett nytt, större flygplan på flighten mellan Linköping och Amsterdam. Embraer 195-E2 kan ta 132 passagerare.

På torsdagen landade för första gången Embraer 195-E2 på Linköping City Airport.

På torsdagen landade för första gången Embraer 195-E2 på Linköping City Airport.

Foto: Camilla Lejon

Linköping2023-03-30 09:51

Det nederländska flygbolaget KLM använder vanligtvis flygplanet Embraer 190 på flygningar mellan Linköping City Airport och storflygplatsen Schiphol utanför Amsterdam. Det planet tar 100 passagerare. 

På torsdagen sattes dock för första gången det större flygplanet Embraer 195-E2 in på flighten.

– Det planet kan ta 32 passagerare fler än det plan som KLM normalt brukar använda. Det nya flygplanet kommer inte att sättas in på alla flighter, men en del, säger Camilla Lejon, vd för Linköping City Airport.

Enligt Camilla Lejon är Embraer 195-E2 det mest bränslesnåla och hållbara i sin storleksklass. 

– Det är ett enormt tryck på biljetterna, så det är bra att ett större flygplan sätts in. 

På torsdagen firade flygplatsen att det var 15 år sedan det första planet från KLM landade i Linköping. Det var en Fokker 70 som eskorterades inför landning av ett Gripen-plan.

– Vi ser en stor efterfrågan och sedan den 27 mars är vi tillbaka med ordinarie tidtabell med upp till tre avgångar per dag, säger Martin Kotte, säljchef Sverige, Air France och KLM North Europe, i en kommentar. 

Embraer är en brasiliansk flygplanstillverkare med huvudkontor i São Paulo. Företaget har över 12 000 anställda och är ett av Brasiliens största exportföretag. Det producerar flygplan för både civilt och militärt bruk. 

Embraer samarbetar med Saab av tillverkningen av de 36 stridsflygplan av typ Jas 39 Gripen E/F som det sydamerikanska landet har beställt. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!