Klart: Så slutade namntvisten

De fick inte sälja dryckerna "Harry Shotter" och "Super Mario". Men nu kan Shotluckan lugnt servera "Dunderhonung". Frågan är om de kommer att bli anmälda för fler shots.

Foto: Victor Bomgren, Claudio Bresciani TT

Linköping2018-11-13 06:00

Det handlar om restaurang- och barkedjan Shotluckan som finns i bland annat Linköping. Senaste året har de genomgått flera tvister på grund av namnen på de spritdrycker, så kallade shots, som barkedjan säljer. I somras förlorade de tvisten med film- och dataspelsjättarna Warner Bros och Nintendo. Då gällde det lanseringen av dryckerna "Harry Shotter" och "Super Mario" på Systembolaget.

Nyligen fick de rätt mot Bamseförlaget i frågan om de får använda namnet "Dunderhonung". Bamseförlaget menar att namnet är olämpligt för en spritdryck och visade klart sitt ogillande i sin anmälan till Patent- och registreringsverket (PRV):

"Shotluckans registrering av ordet Dunderhonung har skett i syfte att snylta på och dra fördel av den framgång som Dunderhonung inneburit", skrev förlaget via sitt ombud.

Men PRV gick på Shotluckans linje.

– Ordet som sådant är inte skyddsvärt. Det är en sammanskrivning av "dunder" och "honung". Honung är ganska givet att man inte kan skydda. När det gäller dunder så är det antingen ett förstärkande ord eller en omskrivning för sprit. Vilket gör "Dunderhonung" väldigt lämpligt för vår produkt, säger Shotluckans grundare Kim Strömberg som också planerar att lansera drycken på Systembolaget.

I Shotluckans barer serveras många shots med hög igenkänningsfaktor, allt från "Bumbibärssaft" till "Batman". Nu är frågan om kedjan kommer att bli anmälda för fler av sina namnbeteckningar på dryckerna.

– Vi är inte oroliga för att bli anmälda, det får man ta som det kommer, säger Kim Strömberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!