I juni hölls en avslutningsvecka när studieförbundet Sensus kontrakt gick ut. De lämnade verksamheten med flaggan i topp efter att ha skött den i fem år.
Kultur- och fritidsnämnden hade medvetet gjort en upphandling så att det uppstod ett glapp. Under åtta månader skulle huset stå i det närmaste tomt för att kunna renoveras. Från mars 2014 har sen Studiefrämjandet fått ett kontrakt på att driva verksamheten.
Nu blir det ingen renovering.
Det började med att det kommunala fastighetsbolaget S:t Kors som äger huset ville renovera. De föreslog hiss, ny el, allmän renovering och ny ventilation. Huset är slitet så ingen hade invändningar – förrän i juni när prislappen presenterades.
Det visade sig att hyran efter renovering skulle stiga från 784 000 kronor per år till cirka 1,7 miljoner kronor för de våningar som hyser musikverksamhet. Hela höjningen berodde dock inte på renoveringen, en del kom sig av att kultur- och fritidskontoret även ville hyra källaren i huset.
Men sammantaget blir det för hög hyra.
– Hade vi vetat priset tidigare så kanske vi hade kunnat jobba in det i budgeten för 2013 och 2014, men det hade varit svårt även det. Vi har sparkrav även nästa år, säger Stina Bond på kultur- och fritidskontoret.
Vintern kommer därför att bli lite avslagen, även om kultur- och fritidskontoret på egen hand kommer att försöka ordna en del.
– Vi ska anordna några konserter under oktober och november. Det finns förfrågningar från band som vill komma och vi försöker också hitta verksamhet som vi kan plocka in tillfälligt, säger Stina Bond.
Alla de band som hyr replokaler kan fortsätta, de hyr direkt av kultur- och fritidskontoret.
Vad som händer när Kultur- och fritidskontorets kontrakt med S:t Kors går ut nästa år är dock fortfarande en öppen fråga. Då krävs sannolikt nya förhandlingar om hyran.
– Vi vet inte vad som händer, men målet är att lägga in en förhöjd hyra i vår budget, säger Stina Bond.
Men om det ska renoveras då kommer huset inte att vara tomt. Studiefrämjandet drar igång sin verksamhet i vår.