Tiden är förbi när man bara dekorerade en tårta med geléhallon och riven choklad. I dag kan man tävla i tårtdekoration, och då krävs det lite mer än bara geléhallon. Det vet Karolina Velozo som i helgen knep första platsen i kategorin "Motivtårta".
– Det är många års jobb för att komma dit jag är i dag. Jag älskar det jag gör. Sockerkonst är kärlek för mig. Men det krävs en hel del tålamod också. Och så måste man förstås hänga med i trender och nya tekniker.
Och det krävs en del socker också förstås, eller?
– Ja, jag jobbar med sockerpasta, och all dekor är nästan uteslutande gjorda av socker. Så ja. Mycket socker blir det.
Men har du tårtan kvar efter helgen, har du inte mumsat upp den?
– Just den här tävlingstårtan är inte riktig, den innehåller frigolit. Det går inte att göra vanlig fyllning när man ska ställa ut en tårta under en helg. Då blir den dålig.
Men du kan baka riktig tårta som går att äta?
– Absolut. Det var så det började för mig. Jag började baka fina tårtor för tio år sedan och fick väldigt mycket uppmärksamhet för dem. I dag samarbetar jag med Tannefors Hembageri och bakar det motiv som folk önskar.
Helgens vinnarbidrag är en fyra våningar hög skapelse, med otaliga dekorationsdetaljer som spetsar, blommor, klänningsmotiv och pärlband.
– Uppdraget var att skapa en "Sweet sixteen-tårta" och jag tänkte att tjejer gillar balklänningar och glitter, så det var tanken med tårtan.
Vad händer nu?
– Jag är taggad att fortsätta tävla. Juryn kom från England och de uppmanade mig att komma dit och tävla. Så nästa år åker jag till Birmingham.