Vid Lasarettsgatan, ett stenkast från Djurgårdsgatan, vill Stångåstaden och Lejonfastigheter bygga 50 studentlägenheter samt en förskola för 120 barn. Den detaljplanen går nu ut på samråd så att grannar och andra berörda kan lämna in synpunkter.
Byggena blir grannar med Backaberg, som skyddas med rivningsförbud i planen. Detsamma gäller den befintliga rosa förskolan.
– Vi har ambitionen att kunna börja bygga sista kvartalet 2020, säger Stångåstadens fastighetschef Michael Stenberg.
Ungefär samma tidsplan gäller för Stångåstadens projekt framför Stolplyckan längre upp på Djurgårdsgatan. Där planerades ursprungligen 200 lägenheter, men efter samrådet har antalet krympt till 160. Hälften av lägenheterna ska Stångåstaden bygga, medan resten ska tilldelas en eller flera andra aktörer.
Allra längst upp på Djurgårdsgatan, vid rondellen, vill Stångåstaden bygga cirka 100 bostäder fördelade på flera byggnader på 3–7 våningar. Även det projektet har krympt – de första skisserna innehöll uppemot 150 bostäder och det högsta huset var då tio våningar högt.
– Vi fick sänka några hus av hänsyn till inflygningslinjer, förklarar Michael Stenberg.
Det projektet ligger några år fram i tiden. Tanken var att samhällsbyggnadsnämnden vid det senaste mötet skulle godkänna att detaljplanearbetet påbörjas, men ärendet återremitterades.
– Vi vill först titta närmare på behovet av förskolor och skolor i området och även se om trafikberäkningarna är aktuella, kommenterar nämndens ordförande Muharrem Demirok (C).
Utöver Stångåstadens tre projekt pågår även planering för bostäder vid Lägerhyddan och Ryttargårdskyrkan.