Gunnel vann 39 miljoner – "Det är totalt overkligt"

I januari vann Gun Forsman i Vikingstad nära 45 miljoner i Postkodlotteriet. På måndagskvällen vann Gunnel Öhman, också i Vikingstad, nära 39 miljoner. "Det är totalt overkligt", säger hon.

39 miljoner. Gunnel Öhman från Vikingstad uppvaktades av Portkodlotteriets Putte Nelsson i Luleå på måndagskvällen. Här står hon med en av checkarna.

39 miljoner. Gunnel Öhman från Vikingstad uppvaktades av Portkodlotteriets Putte Nelsson i Luleå på måndagskvällen. Här står hon med en av checkarna.

Foto: Marianne Westin

LINKÖPING2016-12-12 18:00

När Gun Forsman tidigare i år vann 44 760 416 kronor vid grannyran i Vikingstad var det den största enskilda vinsten i Postkodlotteriets historia. 113 personer delade på de 172 miljonerna. 17 av dem blev miljonärer.

På måndagskvällen var det dags för grannyra i Luleå, sju grannar fick dela på 70 miljoner kronor. En av dem var Gunnel Öhman, 71 år, som för ett år sedan flyttade till Vikingstad för att komma närmare dottern Jessica och det ettåriga barnbarnet Lea.

Gunnels snilleblixt? Hon behöll sin postkodlott, trots flytten!

– Jag trodde int man fick göra så, men det fick man, säger en överlycklig vinnare bara några minuter efter vinstutdelningen på måndagskvällen.

På mindre än ett år har alltså 211 miljoner av postkodlotteriets vinstregn hamnat över just Vikingstad.

När Gunnel fick reda på att hon var en av vinnarna tog hon på måndagsmorgonen flyget upp till Luleå för att vara med vid den stora grannyrefesten och tv-inspelningen vid Gula paviljongen i centrala Luleå, där boende på Blåbärsstigen på Hertsön uppvaktades.

Hur tänkte du inför utdelningen?

– Jag var kolugn och tänkte att det blir vad det blir. Kanske 5 000 kronor. Eller 10 000 om jag har tur.

Och hur reagerade du när det stod klart att det vara nära 39 miljoner du vunnit?

– Oj, oj. Vad ska jag säg? Det har liksom int sjunkit in än, säger Gunnel på sjungande norrländska.

Gunnels man gick bort för 12 år sedan.

– Varför ska jag gå här ensam, när Jessica och mitt lilla barnbarn bor därnere, tänkte jag. Nu bor jag i en av de nybyggda lägenheterna vid hembygdsgården i Vikingstad och trivs mycket bra.

Vad ska du göra för alla pengar?

– Jag är ungdomlig och jättepigg så resor blir det förstås. Gärna med dottern och hennes familj till Mauritius. Sen vet jag verkligen inte. 39 miljoner . . . det går ju int å begrip hur mycket det är.

Och hur firar du nu ikväll?

– Med att bjuda mina fem syskon och deras barn på restaurang här i Lule.

Stor grattis då, Gunnel!

– Tack. Ha ha. Jag kan int fatta detta. Jag är bara så ofantligt glad!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!