Friad för mordbrand får 130 000 kronor i ersättning

En 35-årig man som åtalats för att ha anlagt två bilbränder i Malmslätt friades av hovrätten. Nu har Justitiekanslern, JK, beslutat att mannen ska få 130 000 kronor i ersättning från staten.

Den 19 juni 2021 förstördes en bil i en brand i Malmslätt. En 35-årig man som anklagats för att ha anlagt branden friades senare av hovrätten.

Den 19 juni 2021 förstördes en bil i en brand i Malmslätt. En 35-årig man som anklagats för att ha anlagt branden friades senare av hovrätten.

Foto: Läsarbild

Linköping2023-05-24 11:02

Den 19 juni i 2021 utbröt en brand på Björkliden i Malmslätt. Branden misstänktes vara anlagd. 

En av polisens hundpatruller fick upp ett spår som ledde till en adress där en 35-årig man uppehöll sig. 

Den 22 juli samma år utbröt ännu en brand i Malmslätt. Denna gång brann det i en bil vid Norrsättersgatan. Även denna brand var anlagd och det ansågs finnas en spridningsrisk. 

Polisens hundpatrull lyckades även vid denna brand få upp ett spår som ledde till adressen där 35-åringen befann sig. 

Linköpings tingsrätt dömde 35-åringen mot sitt nekande för två fall av mordbrand "av mindre allvarligt" slag. Tingsrätten valde att döma mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Han skulle även betala närmare 165 000 kronor i skadestånd. 

Göta hovrätt valde dock senare att riva upp domen. Enligt domstolen kunde inte 35-åringen knytas till de två brandplatserna. Hovrätten noterade att polisens tekniker inte fann några spår av brandfarliga vätskor. Slutsatsen blev att mannen helt skulle frias för att ha anlagt de bägge bränderna.

Hovrätten var dock inte enig. Två av hovrättsråden ville döma 35-åringen för att ha anlagt branden den 22 juli. 

35-åringen och hans anhöriga vände sig till Justitiekanslern och krävde drygt 1 miljon kronor i ersättning från staten. JK har nu dock kommit fram till att 35-åringen får nöja sig med 130 000 kronor i ersättning för den tid han satt frihetsberövad. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!