Det hela började strax efter klockan 13 på eftermiddagen när mannen fick ett telefonsamtal. Han valde att inte svara eftersom nummerpresentatören visade "Dolt nummer".
En stund senare ringde det på dörren. Mannen kikade ut genom titthålet och såg en okänd kvinna stå utanför. Han öppnade inte utan gick i stället tillbaka in i lägenheten.
Ut på balkongenPlötsligt hördes ett öronbedövande brak från hallen och när mannen gick tillbaka ut såg han att ytterdörren var uppbruten. Utanför stod kvinnan som nu hade sällskap av tre män - en av dem höll i en röd kofot.
När de misstänkta inbrottstjuvarna till sin förvåning upptäckte att det var någon hemma i lägenheten avvek de raskt från platsen.
Mannen i lägenheten lät sig dock inte chockas av det inträffade utan hämtade snabbt sin kamera och sprang ut på balkongen där han lyckades fotografera de fyra personerna som lämnar området.
Polisen vill ha hjälpNågra ytterligare spår finns dock inte av den misstänkta kvartetten som aldrig fick med sig något från lägenheten. Mannen hann uppfatta att kvinnan var mörkhårig och hade en svart sjal runt halsen.
Polisen är nu mycket intresserade av iakttagelser från allmänheten och tar tacksamt emot tips på telefonnummer 114 14.
- Vi är hemskt tacksamma för alla tips. Även om vi inte får fast dem kan vi förhindra att fler blir utsatta, säger kriminalinspektör Henry Jansén vid Linköpingspolisen.