Fortsatt svaga siffror för flera gymnasier

Det fattas 1 031 elever i Linköpings gymnasier för att fylla platserna i årskurs ett i augusti. Flera skolor står med program där 3-4 elever är antagna.

STOCKHOLM 20101220
En hand håller i en skolkrita och skriver på en skoltavla 
Foto Erik Mårtensson / SCANPIX / Kod 10400

STOCKHOLM 20101220 En hand håller i en skolkrita och skriver på en skoltavla Foto Erik Mårtensson / SCANPIX / Kod 10400

Foto: ERIK MÅRTENSSON / TT

LINKÖPING2014-04-06 10:00

Redan i februari då ansökningstiden i första sökomgången gick ut berättade Corren om tuffa resultat för flera gymnasieskolor.

Nu är den preliminära antagningen klar och siffrorna bekräftar bilden av skolor som riskerar ansträngd ekonomi på grund av elevtappet.

I de kommunala skolorna gapar hittills 401 utbildningsplatser tomma. I de fristående skolorna 630 platser.

Fördelningen kommer att ändras, konstaterar kommunens bildningschef Tommy Johansson.

För närvarande är nämligen 330 elever obehöriga till gymnasiet eftersom de inte har godkända betyg i grundskolan. Under vårterminen och i sommarskola kan eleverna förbättra sina betyg och klart är att fler kommer att bli behöriga.

Frågan är: Hur många och var väljer de att studera?

Folkungaskolan, Berzeliusskolan, Katedralskolan och Klara gymnasium har inte problem att fylla platser medan Anders Ljungstedts gymnasium, med enbart yrkesinriktade utbildningar, har det tuffare. Där finns 393 preliminära utbildningsplatser men 177 sökande är för närvarande antagna. Totalt har 293 elever sökt till ALG som förstahandsval.

Förra året skedde störst förändringar efter den preliminära omgången just på yrkesinriktade utbildningar.

Birgittaskolan har svårt att fylla de 100 platserna på vård- och omsorgsprogrammet: hittills är 29 behöriga antagna.

Björkö fria gymnasium har avsatt 20 platser för naturvetenskapligt program med Waldorfinriktning men fem är hittills antagna.

Framtidsgymnasiet har en liknande bild på sitt industritekniska program med 24 platser men endast en antagen. Totalt har fyra sökt i första hand.

Exemplen är fler: Till Fria Läroverkens (före detta John Bauer) el- och energiprogram har tre personer antagits men 16 platser finns. Totalt är 81 elever idag antagna till 180 beräknade platser. Hagströmska gymnasiet har 59 platser men hittills 19 antagna. Jensen gymnasium har 70 platser men hittills 16 antagna. Praktiska gymnasiet har 17 antagna men totalt 98 platser.

Realgymnasiet har 117 preliminära utbildningsplatser men 54 antagna, Thorén Business school har 60 platser och 18 antagna och Yrkesgymnasiet har 131 platser men 22 antagna. Det största programmet på skolan, bygg och anläggning med 33 platser, har hittills tre elever.

Mellan 5 april och 1 maj kan niorna ändra sitt val. Slutlig antagning görs i juni efter terminsslut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om