Av delårsrapporten framgår att bolagets försäljning är för svag, men att det finns ljuspunkter. Under det senaste kvartalet har ImpactCoatings tecknat ett avtal med en global tillverkare av elektriska kontakter. Dessa kontakter beläggs normalt med tunt lager guld vilket är både dyrt och skadligt för miljön.
ImpactCoatings har utvecklat en keramisk beläggning som denne globala tillverkare nu ska börja marknadsföra som ett alternativ till guldet.
ImpactCoatings har också ett system för att ytbelägga bränsleceller, vilken kan användas i elbilar, men här verkar genombrottet dröja.
Företagets tredje verksamhetsområde är ett system som kan belägga små detaljer med ett tunt lager metall. Här finns enligt företaget flera potentiella kunder i Kina, men inga kontrakt är ännu påskrivna.
ImpactCoatings fick under sommaren mer kapital från aktieägarna.