Första lyftet i centrum sen 1972

Ryds centrum ska helrenoveras. Huset ska bland annat få solpaneler på väggarna och lägenheterna ska bli som nya.

Foto: Åke Karlsson

LINKÖPING2015-12-29 21:40

Stångåstaden äger huset som är centrum i Ryd. Fastigheten omfattar även parkeringarna på båda sidor om huset. Centrumet byggdes 1972 och nu ska samtliga 46 lägenheter i huset renoveras och förvandlas till 55-plusboende.

När huset är klart ska även torgen och parkeringarna göras om.

Stångåstaden har redan gjort upphandlingen och arbetet sätter igång i april. Kostnaden för renoveringen av huset blir 60 miljoner kronor, markarbetena är ännu inte upphandlade.

Huset innehåller enbart små lägenheter, 8 ettor och 38 tvåor. Alla som bor där nu kommer att erbjudas evakueringslägenhet och förhoppningen är att flera av dem som är yngre än 55 år ska vilja flytta permanent.

– Det har bott ganska mycket ungdomar och studenter där, men vår idé är att vi ska konvertera det till 55-plus på sikt. Vill någon flytta nu när vi renoverar så kanske kan vi fixa en annan lägenhet direkt, säger Fredrik Törnqvist, vd för Stångåstaden.

Men kommer någon att tvingas bort?

– Nej, absolut inte. Det är frivilligt.

55-plusboende är ett koncept som Stångåstaden skapat. Det betyder att husen har en samlingslokal och en extra lägenhet som får användas som gästlägenhet. Alla lägenheter utrustas med bredare dörrar och extra stödhandtag. Tanken är att den som bor där ska kunna bo kvar även som gammal – med hjälp av hemtjänst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!