Under den kalla torsdagsförmiddagen bjöds det på solsken. Trots det kyliga vädret tog sig ett hundratal förskolebarn till Stora torget för att delta i den årliga påskparaden. Tåget startade på Stora torget och leddes sedan av musikanter till Farbror Melins torg. Väl där avslutades allt med ett vårskrik och påskäggsutdelning runt påskträdet. För systrarna Ester och Vera Eriksson, fem och fyra år, var det första gången de gick denna parad.
– Det var kallt men roligt, vi fick gå runt, runt, runt och så sjöng vi sånger, säger Vera.
Vad är ni utklädda till?
– Vi har klätt ut oss till påskgummor, jag tror att påskgummor brukar gå runt under påsken och leta efter massa ägg som påskharen har gömt, säger Ester.
Samtidigt tipsade Vera om vad man kunde klä ut sig till under påsken om man inte vill vara en påskgumma eller påskgubbe.
– Jag tycker att man kan klä ut sig till en pepparkaksgubbe, det funkar att vara det under påsken också. Men det funkar även att vara påskhare, säger hon.
Vad ska ni göra nu?
– Vi fick ett påskägg nyss med massa godis i. Sen ska vi gå runt och leta efter flera påskägg när vi kommer hem, säger Vera och ler.
Detta var det 28:e året som påskparaden hölls i Linköping. Ett evenemang som de räknar med ska fortsätta i framtiden.