Nu har Allmänna reklamationsnämnden beslutat att researrangören Always ska betala tillbaka en liten del av resekostnaden till makarna.
Men paret är långt ifrån nöjda med det.
Det finns livsfarliga maneter på Borneo, och det fick familjen Köhler erfara när de åkte med Always till Borneo i mars förra året.
Torsten och Anne-Sophie Köhler hade tagit med sig barn och barnbarn, totalt 18 personer, på en drömsemester som de alla länge hade sett fram emot. Hotellet, Rasa Ria Resort, som familjen bodde på har en egen tre kilometer lång sandstrand, perfekt för alla barnen. Men det gick inte att bada där. Under hela vistelsen fanns skyltar uppsatta som varnade för farliga maneter.
- Det var så otroligt mycket maneter. Ungarna kunde bara bada lite snabbt någon dag, berättar Torsten Köhler. Alla hänvisades i stället till poolen. Där blev det fullt bråk eftersom poolområdet var klart underdimensionerat.
Någon information från Always om att det kunde finnas maneter i havet fanns inte i resekatalogen. Det var först på välkomstmötet som Always guide informerade resenärerna om de farliga maneterna som till och med hade orsakat dödsfall.
- Jag tycker att det är fel att de inte upplyser i katalogen om att det finns maneter. Sedan är det ju upp till var och en att åka ändå. Alla är ju inte där för att bada, säger Torsten Köhler.
Väl hemma igen reklamerade familjen Köhler resan och krävde ersättning med 30 procent av res-ans pris. Always avvisade ersättningsanspråken och men-ade att maneter finns i alla världshav och tillhör den naturliga faunan.
Lennart Holm, kundservicechef på Always, säger:
- Det var flera som nämnde att det var mycket maneter just då, men det gick att bada ändå om man åkte ut till vissa öar.
Familjen Köhler vände sig till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, med en anmälan. För en månad sedan kom beslutet från ARN. Nämnden rekommenderade Always att betala 1 200 kronor per person, ungefär tolv procent av resans pris.
- Vi är missnöjda med beslutet eftersom vi hade krävt betydligt mer än vi fick, säger Torsten Köhler.
I årets vinterkatalog informerar Always om förekomsten av maneterna. Men i sommarkatalogen finns det fortfarande ingen varning.
- Tyvärr är det så att vi inte kan varna för allt i katalogen. Det är en väldigt svår avvägning det här, säger Lennart Holm.