– Det är väl alltid kul med avbrott i vardagen, menade eleverna Elin Blyckert och Jonatan Jonstad, i färd med att göra gelehallon.
EU-parlamentariker Corazza Bildt var intresserad av deras arbete och skolgång.
– Vad vad vill du göra sedan? Efter skolan? frågade hon.
– Laga mat, svarade Jonatan.
Anna Maria Corazza Bildt arbetar med många frågor i EU-parlamentet. En av dem är mat. Det var därför hon var på besök i Linköping och ALG för att bekanta sig med skolans arbete. För att se hur EU-direktiv och offentlig upphandling omvandlas på det lokala planet. Den senaste månadens stora fråga på livsmedelssidan har förstås varit hästkött och livsmedelsmärkning.
– Allt kött ska vara ursprungsmärkt. Genom en tydlig ursprungsmärkning kan vi som konsumenter fatta beslut om vilket kött vi vill äta och vi håller på nu att titta på hur man bäst kan göra ursprungsmärkningen tydligare i praktiken.
Frågor om offentlig upphandling ligger också på hennes bord.
– Vi måste ha flexibla regler, enklare regler, mindre byråkrati så att också småföretagare, lokala företagare kan ta sig in i en offentlig upphandling, till exempel maten till den här fantastiska skolan där ungdomar lär sig att vara stjärnkockar.
Bland ungdomar hon träffade vid besöket återfanns Shamon Somi som stod över en kokande gryta som doftade förrädiskt sött.
– Aha, en temperaturmätare, sa Corazza Bildt och studerade den noga. 75 grader, hur mycket ska det vara?
– Den ska ner till 70, sa Shamon och berättade att han egentligen vill bli snickare men bakar kakor och annat gott på lektionerna i Elevens val.
Marie Persson, restauranglärare och arbetslagledare på restaurang och livsmedel guidade runt i skolans lokaler som imponerade på EU-parlamentarikern och hennes stab. Över en kopp kaffe kunde de sedan avnjuta några av bageri- och konditorielevernas bakverk.
– Jättegott. Och vilka trevliga elever, sa Anna Maria Corazza Bildt efter att bland andra ha haft Roberth Axelsson och Marcus Håkansson vid samma fikabord. Hon fick veta att Roberth har praktik på City Gross i Norrköping och Marcus på Stora hotellet i Linköping och hon berättade för dem om sitt arbete i EU.
Dessutom hann hon med att berätta hur hon helst kopplar av.
– Jag älskar att cykla i den svenska naturen. Och att vara med familjen. Titta på en film, hemmabio. Underbart.
jorgen.auer@corren.se