Strax efter klockan 19 på torsdagen 5 augusti fick polisen flera samtal om en skottlossning i Berga Centrum.
Två tonårspojkar, 15 respektive 16 år gamla, hade blivit skjutna på Söderleden.
Enligt obekräftade vittnesuppgifter till oss ska ungdomarna, som var kamrater, kommit cyklandes på Prästbolsgatan när en maskerad gärningsman dök upp. I närheten av övergångstället på Söderleden sköts 16-åringen som vid tillfället cyklade. 15-åringen lyckades enligt vittnen fly på elsparkcykel ett tiotal meter innan även han sköts, nära busskuren.
Filmer från tillfället visar hur människor springer fram till offren och börjar ge hjärt- och lungräddning. Förbipasserande slet in 15-åringen i en bil och körde honom till sjukhus. 16-åringen skjutsades i ambulans. Deras skador beskrevs som kritiska.
Gärningsmannen färdades på en svart cykel av modellen "fat bike". Personen ska ha flytt på Söderleden i riktning mot Braskens bro. Polisen har publicerat en bild på en liknande cykel som skytten ska ha använt, och vädjar till allmänheten om tips och iakttagelser.
Dagen efter skjutningen meddelade polisen att 16-åringen avlidit på sjukhus av sina skador. Sedan dess har dådet rubricerats som mord och mordförsök. Polisen har varit förtegen om 15-åringens tillstånd, men sade sex dagar efter skjutningen att hans läge är stabilt.
Polisens tekniker har sökt i Stångån vid Braskens bro efter ett föremål, men har inte velat bekräfta att det var cykeln eller vapnet de letade efter.
Polisen vet inte, eller kommenterar iallafall inte, om mördaren hade några medhjälpare, men säger att det endast var en person som sköt ungdomarna.
Tidigt i utredningen sade polisen att de inte kunde utesluta att händelsen är kopplad till gängbrottslighet. Sedan dess har utredningsgruppen varit mycket förtegen kring eventuella gängkopplingar och motiv.
Delar av händelseförloppet fångades av polisens övervakningskameror. Skytten finns på bild, men vi vet inte om personen är omaskerad eller maskerad på bilderna.
Efter skottdramat införde polisen tillfällig kameraövervakning med drönare. Tillståndet ger polisen möjlighet att flyga över Berga, Skäggetorp och Linköping city. Lokalpolisområdeschef Ann-Christine Rehnström har även sagt att hon vill förlänga den tillfälliga kameraövervakningen i Berga. Tillståndet för kamerorna går ut i slutet av augusti.
På torsdagen, en vecka efter dådet, fanns det ännu inga uppgifter om att någon person gripits för dådet.