En varm lampa kan vara orsaken till branden

Det finns ingen misstanke om brott bakom branden på Åleryds vårdboende natten till tisdag. Fler polisförhör ska hållas.

LINKÖPING2014-03-12 12:19

Enligt Robert Aldén, brottssamordnare vid Linköpingspolisen är delar av den tekniska utredningen klar.

- Vi kommer att höra personal om förloppet, men det finns just nu inget som peker mot något brottsligt. Vi har inte kunna höra personalen på grund av att många var chockade, säger Aldén till Corren.

Enligt ett första utlåtande från polisens tekniker så rör det sig om två tänkbara brandorsaker. Antingen något elfel i sängen där branden startade eller en upphettad lampa som kommit för nära sängkläderna.

- Den troligaste orsaken är att det handlar om lampan, uppger Robert Aldén.   

Det var vid 03-tiden på natten till tisdag som brandlarmet gick på vårdboendet. På avdelningen där branden startade bodde tio äldre personer med stort behov av vård, exempelvis stroke-drabbade.

För en 90-årig kvinna i rummet där branden startade är tillståndet fortfarande allvarligt. Även hennes skador beskrivs som allvarliga. Kvinnan ligger på en intensivvårdsavdelning och vårdas för bland annat brännskador.

Sammanlagt tolv personer fördes till sjukhus för vård och undersökning.  

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om