Uppmaningen till tusen elever: "Ta din egen lunchlåda"

Under torsdagen skulle Kommunals strejk ha inletts, om parterna inte kommit överens. Detta skulle ha påverkat hundratals kommunalarbetare i Linköping och i förlängningen över tusen gymnasieelever och lärare på Anders Ljungstedts gymnasium.

Kost- och restaurangenheten på Anders Ljungstedts gymnasium är en av flera arbetsplatser som drabbas om Kommunals strejk blir av på torsdag. Nästan tusen elever fick information att de ska ordna sig egen lunch, från och med torsdag.

Kost- och restaurangenheten på Anders Ljungstedts gymnasium är en av flera arbetsplatser som drabbas om Kommunals strejk blir av på torsdag. Nästan tusen elever fick information att de ska ordna sig egen lunch, från och med torsdag.

Foto: Nathalie Wahlbeck

Linköping2024-04-17 15:00

Fackförbundet Kommunal varslade om strejk förra veckan efter att förhandlingarna mellan Sveriges kommuner och regioner (SKR), Sobona och Kommunal hade strandat. Inom Linköpings kommun varslades kommunalare på tre arbetsplatser: Kost- och restaurangenheten på Anders Ljungstedts gymnasium, på Kulturhuset Agora och på Linköping Arena.

Förhandlingarna har förts centralt, men på lokalnivå hoppades båda sidor att man ska slippa strejken. 

I köket på Anders Ljungstedts gymnasium lagas cirka 1 800 matportioner varje dag, varav 1 100 levereras till äldreomsorgen. Frida Andersson, kommunens förhandlingschef, lovade tidigare att ingen blir utan mat om en strejk skulle ha brutit ut.

– Vi är väl förbereda inför strejken. Maten kommer att serveras till alla inom äldreboende. Vi löser det via en annan bemanning. Men det kommer att serveras enklare mat och det kommer att användas engångsartiklar. Så blir det på torsdag. Under helgen kommer personalen inom äldreomsorgen att hantera maten, sade Frida Andersson

Vilken annan bemanning kommer att laga och servera maten? 

– Vi har ett antal chefer och annan personal på kost- och restaurangenheten som inte är med i Kommunal. Vi kommer att plocka om i bemanningen.

Kan cheferna laga mat?

– Ja, det kan de.

Senare under onsdagen gav Kommunal beskedet att strejken var avblåst då parterna kommit överens.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!