I oktober 2019 lanserade Skedmark – ett samarbete mellan Limark, Obos Kärnhem och markägaren Jimmie Johansson – storstilade planer i Skeda udde. Företaget ansökte om en detaljplan för att få bygga hela 700 bostäder på ett 80 hektar stort markområde. Dessutom ingick skola, förskola, äldreboende, affär och idrottsanläggningar i planerna för fastigheten Ingebo 1:3.
Tanken var att markägaren Jimmie Johansson skulle sälja sin gård till Skedmark, men planerna stötte på patrull när jordbruksverket nekade Skedmark förvärvstillstånd.
Skedmark ansökte då om ett betydligt mindre projekt med ett 60-tal bostäder intill Haraldsbovägen. Men samhällsbyggnadsnämnden sade nej. Politikerna motiverade avslaget med att det rör sig om jordbruksmark och att bara en liten del av den är utpekad som lämplig tomtmark i översiktsplanen.
Nu gör Skedmark ett tredje försök och den här gången gäller ansökan just den yta som i översiktsplanen är tänkt som bostadsmark. Här har företaget skissat på 14 bostäder i parhus längs en förlängning av Ängdalsvägen.
Företaget betonar dock att man hoppas få bygga betydligt mer i framtiden och efterlyser en tät dialog med kommunen.
Flera andra byggprojekt är aktuella i Skeda udde. På östra sidan av Haraldsbovägen planerar Obos Kärnhem att bygga 49 rad- och parhus. Dessutom har kommunen planer på en ny förskola där.
I norra änden av samhället pågår förberedelserna för 25 villor. Där är det Obos Sverige som ska bygga.