Ekängen var först ut i Edvin Johanssons koncept med obemannade livsmedelsbutiker, kallade Automat.
Det var för drygt två år sedan och efter det har hans företag vuxit med sammanlagt 13 butiker, varav två finns i Linköping (Askeby och Vallastaden).
Till dessa kommer snart två nya enheter att öppna på hemmaplan, vid universitetet och Ebbepark.
– Jag räknar med att de kommer att vara igång under sensommaren, säger Edvin som också ser fram mot utbyggnaden av butiken i Ekängen som växer från cirka 25 kvadratmeter till omkring 140 kvadrat.
Den blir därmed den näst största på Johanssons vandring mot att under år 2025 ha närmare 200 livsmedelsaffärer runt om i landet.
– Det är målet och som jag ser det är det en fullt realistisk tanke från min sida. Fler och fler intressenter hör av sig och vill antingen hyra av mig eller bli franchisetagare. Det är full fart just nu.
– Samtidigt gäller att skynda lagom långsamt och ta kloka beslut. Det blir bäst då.
Geografiskt ser Edvin en framtida utbyggnad i framför allt mellersta och södra Sverige, men på gång är även en butik i Sundsvall.
Får den unga entreprenören från Linköping som han vill kommer hans affärsidé att ha vuxit med ytterligare 20 enheter fram till augusti i år.
Onekligen raskt marscherat för en 23-åring som för inte särskilt länge sedan lämnade studentlivet bakom sig.
Med i företaget finns också brodern Herman Johansson och sönernas mamma, Helén Persdotter.
– Det känns kanon att ha familjen med sig på den här resan. Vi samarbetar bra och stöttar varandra i de beslut som ska tas.
Att kunna utöka i Ekängen har länge varit ett mål för Edvin Johansson.
– Butiken har sedan starten gått bra. Nu kommer sortimentet att utökas. Dessutom blir den bemannad med en halvtidstjänst. På så vis ökar vi servicen för våra kunder.
I jakten på nya etableringsplatser söker Johansson i första hand områden där det inte finns några bemannade livsmedelsbutiker.
– Ute på landsbygden kan det vara centrala lägen som passar bäst. I stadsmiljöer rör det sig oftast om bostadsområden en bit utanför centrum, som exempelvis Vallastaden och Ekängen.
Att så småningom expandera utanför landets gränser är inget som känns främmande för den uppfinningsrike företagsledaren.
– Varför inte? I så fall kanske i något av våra grannländer till att börja med, säger han och funderar högt.