När samhällsnämnden sammanträdde på onsdagen gjorde den styrande Alliansen något ovanligt: De lade vid sittande bord fram ett förslag utanför den ordinarie dagordningen. Förslaget går ut på att utreda hur kommunens hantering av färdtjänsten kan förbättras.
– Det har ju framkommit en hel del kritik på sistone, både i artiklar i Corren och direkt till oss politiker. Nu vill vi se över det här ordentligt, säger ordförande Muharrem Demirok (C).
Kritiken har framför allt gått ut på att det blivit allt svårare att få färdtjänst. ”Det är oanständigt, man bryr sig inte om konsekvenserna”, sade till exempel Börje Pettersson, ordförande i Funktionsrätt Linköping, i en artikel.
Men detta har redan förändrats, enligt Demirok.
– Under 2021 var det en lägre andel av de sökande som fick avslag än året innan, säger han.
Att den nya utredningen kommer att leda till ytterligare lättnader kan inte Demirok utlova.
– Men det ska bli mer transparent. Systemet ska vara enkelt och lättfattligt för dem som söker, säger han.
En enig nämnd gav förvaltningen fyra uppdrag:
• Att redovisa en analys av hur särskild kollektivtrafik utnyttjats i kommunen före och under pandemin.
• Att redovisa de åtgärder som gjorts för att förenkla, kvalitetssäkra och förbättra handläggningen av färdtjänstansökningar.
• Att redovisa förslag på åtgärder som kan förenkla resandet för denna grupp.
• Att se över hur resor till och från daglig verksamhet kan effektiviseras utan att kunden påverkas negativt.