– Vår region har ambitionen att vara en drivande kraft inom innovation och samhällsfrågor, vi vill ta täten och lyfta de här frågorna i Almedalen, säger Andreas Capilla, regionutvecklingsdirektör i Region Östergötland, i ett pressmeddelande.
Region Östergötland, Östsvenska Handelskammaren samt Norrköpings och Linköpings kommuner ansvarar tillsammans för East Swedens program under Almedalsveckan. Programmet är minskat till en dag, måndag 1 juli, att jämföra med förra årets tre dagar.
– Vi försöker arbeta resurseffektivt, och tillsammans med andra regionala satsningar inom platsmarknadsföring så har vi valt den här omfattningen i år, säger Erik Nellmark, marknadsföringsansvarig för East Sweden. I Almedalen finns möjlighet att bygga den positiva bilden av vår attraktiva region och platsmarknadsföra oss långsiktigt. Många beslutsfattare från både offentlig och privat sektor finns på plats och genom East Sweden Arena skapas ett regionalt forum för att möta och bearbeta dessa målgrupper, i för oss viktigt frågor. Därför är Almedalen viktig för oss.
Årets East Sweden-program kommer att ha fokus på innovation och samhällsutmaningar, som visualisering, cirkulär ekonomi, AI i sjukvården, digitalisering i skolan och högteknologi i matproduktionen.
I programmet märks också talmannen Andreas Norlén, som ska berätta om sitt arbete med regeringsbildningen, och ett seminarium där bland andra Anne-Marie Eklund Löwinder och Marcin de Kaminski ska diskutera internets framtid.