Botrygg svarar på kritiken

Företrädare för Botrygg AB är förvånad över att kommunen anser att relationerna dem emellan är trassliga. Det enda trasslet har rört parkeringsfrågan, hävdar företaget.

Foto:

Linköping2013-07-23 17:10

Linköping

Maria Brahim på Botrygg Bygg AB vidhåller att frågan om kravet på hundra kommunala parkeringsplatser i anslutning till fotbollsarenan inte fanns med i det ursprungliga anbudsunderlaget till fotbollsarena i Linköping. Det kravet ställdes, hävdar hon, först flera månader efter att anläggningen började byggas.

– I övrigt har vårt företag levererat en större och bättre anläggning än avtalat. Till samma pris för kommunen men dyrare för Botrygg, säger hon.

Hon är också förvånad över att kommunen går ut och kommenterar p-diskussionerna när förhandlingen inte är klar.

Johan Kristiansson, vd på Resmex, hävdar å sin sida att parkeringsfrågan finns reglerad både i köpeavtalet från 2011 och i en överenskommelse från 2012.

Maria Brahim pekar på att kommunen vill betala 30 000 kronor per parkeringsplats när man är köparen, men kräver 68 000 kronor när man är säljaren.

Johan Kristiansson tycker inte en sådan jämförelse är relevant.

– Vi ska betala anläggningskostnaden för parkeringen inte det framtida marknadsvärdet, säger han.

Han tycker inte heller det är går att jämföra en p-yta centralt inne Linköping med parkeringen vid arenan.

– Även om vi fått en fin arena kan vi inte betala tre gånger med än avtalat.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om