Vänskapsgrupper, barnfamiljer och enstaka åkare samlades till den stora skaran människor på isbanan, och köerna till närliggande parkeringar orsakade trafikkaos. Framåt slutet av kvällen lugnade det däremot ned sig och det gick att ta ut svängarna ordentligt till musiken.
Mattias Hård, medlem i BK Derby, var den som kom på idén att de skulle anordna is-disko, redan för 8 år sedan.
"Jag hade läst om det på mindre orter och tänkte med Linköping som är en större stad, hur svårt ska det vara?" berättar Mattias om hur de började arrangera det under sportloven.
"Men jag ska vara ärlig med att de första åren var kämpiga."
4000 intresserade av evenemanget på sociala medier. Arrangören Mattias Hård uppskattar att det också varit ungefär så många på plats under kvällen.
"Det har varit knökfullt inne på banan tidigare ikväll. Kanske hade ännu fler dykt upp om det inte varit för regnet", säger Mattias.
En lyftkran står parkerad bredvid isbanan med blinkande och svängande lampor. Högst upp i kranen hänger även en diskokula, som dessvärre inte kunde styras som tänkt hela kvällen då en säkring gick till den.
BK Derby anordnar skridsko-disko för åttonde året. I år för första gången på jullovet, med succéresultat: 4000 åkare på banan!
Jonathan Karlsson sitter och byter tillbaka till skor efter någon timmes åkning på disko-isbanan. "Otroligt bra grej det här!"
Med rökmaskin och diskokula, hög musik och strålkastare är stämningen på topp sent in på kvällen. En aktivitet för hela familjen som dessutom är gratis tros av arrangörerna vara skäl till att så många dykt upp i år. Runt 4000 pers, varav en stor del barnfamiljer.
Alfred Nilsson och Alva Tannerby Halldorf var två av de åkare som stannade kvar till sista åket på den konstfrusna bandybanan på Stångebros sportfält strax intill Saab arena. Rökmaskin och strålkastare var inte lika intensiva, men musiken dånade ännu så det hördes in till centrum.
En rad olika poplåtar spelades under disko-kvällen, och i takt med musiken gled, hoppade och dansade skridskoåkarna. De fick passa sig dock för att inte krocka med alla andra åkare på banan.
Anton Beiron var den med mest erfarenhet av att åka skridskor, av de i kompisgänget som samlats på isbanan under kvällen. Och vanan på isen syntes lång väg i hopp, snurrar och snäva svängar både av Anton och vännerna.
Trots regn och att säkringen gick till diskokulan var det livat åk på banan till kvällens slut.
Det bildades kö på läktaren för att få snöra på sig skridskorna och komma ut på isen. Köer gick även av bilar längs med vägarna för att ens parkera utanför arenan.